Ve francouzském letovisku Nice začal summit Rusko-Evropská unie

V letovisku Nice na francouzské riviéře právě jedná ruský prezident Dmitrij Medvěděv se špičkami Evropské unie. Summit se má věnovat budoucím rusko-unijním vztahům narušeným srpnovým konfliktem mezi Gruzií a Ruskem. Evropská unie v něm sehrála roli prostředníka při uzavření příměří. Jednání summitu se ale mají týkat hlavně otázek řešení současné celosvětové finanční krize, o dodávkách ropy a plynu do zemí Unie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský prezident Dmitrij Medvěděv | Foto: www.kremlin.ru

Summit na Azurovém pobřeží by neměly ovládnout otázky kolem ruského zásahu v Gruzii. Jde na něm především o budování nových vzájemných vztahů.

Právě tady se má rozhodnout, kdy budou pokračovat rozhovory o nové Smlouvě o strategickém partnerství, které Unie pozastavila v září, aby tak Moskvu přiměla ke stažení jednotek z gruzínského území. Na obnovení rozhovorů se dohodli unijní ministři zahraničí na pondělní schůzce v Bruselu.

Hlavním tématem rozhovorů je podle diplomatických zdrojů současná finanční krize. Ruský prezident má se svým francouzským protějškem, jako zástupcem země předsedající tento půlrok Unii, a představiteli Evropské komise mluvit o způsobech, jak reformovat světový finanční systém. Ruský velvyslanec při EU Vladimir Čižov uvedl, že výsledkem summitu v Nice může být koordinovaný přístup obou partnerů k jejímu řešení.

Přímo z Nice odlétají Dmitrij Medvěděv i Nicolas Sarkozy do Washingtonu na zítřejší schůzku 20 největších ekonomik světa.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme