Ve francouzských parlamentních volbách vede pravice

První odhady výsledků francouzských parlamentních voleb naznačují, že jasně vede pravice prezidenta Jacquesa Chiraka. Její podpora se podle institutů pro výzkum veřejného mínění pohybuje kolem 44 procent. Levice ztrácí v Národním shromáždění většinu, když ji zřejmě podpořilo kolem 36 procent voličů. Extrémní pravice by podle odhadů mohla získat 12 procent.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

volič J. Chirac | Foto: ČTK/EPA

První kolo voleb do dolní komory francouzského parlamentu provázel nezájem voličů. Podle údajů ministerstva vnitra přišla do 17. hodin hlasovat jenom polovina z 41 miliónů registrovaných voličů, což je o čtyři procenta méně, že ve stejné době při posledních parlamentních volbách před pěti lety.

V prvním kole bojoval rekordní počet kandidátů, a to přes 8400. V jednom obvodě se o jeden mandát v uchází 15 kandidátů. Z nedělního hlasování bude pravděpodobně zvoleno jen nepatrné množství poslanců, protože je zapotřebí nadpoloviční většina hlasů v obvodu.

Do druhého kola, které se uskuteční za týden, postupují první dva nejlépe umístění kandidáti a také další, kteří získají minimálně 12,5 procenta hlasů, pokud ovšem v daném obvodě nebude velká volební neúčast.

Milan Kopp, Zuzana Bančanská, Denisa Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme