Ve francouzských regionálních volbách se očekává historický úspěch nacionalistů

Francouzští nacionalisté by mohli dosáhnout historického úspěchu v regionálních volbách. Jejich první kolo se koná dnes. Kandidáti Národní fronty by mohli postoupit do druhého kola hned v několika regionech. K popularitě této strany přispívá zklamání Francouzů z tradiční levice a pravice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marine Le Penová v Praze | Foto: Filip Jandourek

Národní fronta prošla pod vedením Marine Le Penové výraznou změnou, z krajně pravicové formace se stala vlastenecká a protievropská strana, k jejíž popularitě také přispívá odmítání přistěhovalců.

Přehrát

00:00 / 00:00

První kolo francouzských regionálních voleb komentuje zpravodaj Českého rozhlasu Jan Šmíd

Těžit může i z nedávných teroristických útoků v Paříži, které ve Francii vyvolaly značné obavy z budoucnosti.

„Národní fronta se z rasistické strany změnila spíš ve vlastenecké, protievropské uskupení. Její záběr je teď mnohem širší a pro řadu lidí je v současnosti volitelnou stranou,“ podotýká zpravodaj Českého rozhlasu Jan Šmíd.

Podle průzkumů by z třinácti regionů mohli republikáni získat osm, další dva socialisté a Marine Le Penová zřejmě vyhraje na severu Francie v regionu Nord-Pas-de-Calais spojeném s Pikardií.

„Teď se jedná o první kolo voleb, ale pokud by zvítězili i ve druhém, tak je to skutečně něco nevídaného, co ve Francii ještě nebylo,“ dodává Šmíd.

Druhé kolo voleb je na programu za týden.

Jan Šmíd, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme