Ve Fukušimě stále bojují s radioaktivní vodou. Tokio slibuje situaci co nejrychleji vyřešit

Situace v havarované jaderné elektrárně Fukušima v Japonsku se i po dvou letech od katastrofy nezlepšila. Ze zařízení už několik týdnů uniká kontaminovaná voda. Tokio slíbilo, že kritický stav vyřeší. Použít k tomu chce i další státní peníze.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ze skladovacích nádrží ve Fukušimě uniklo tento měsíc přes 300 tun kontaminované vody

Ze skladovacích nádrží ve Fukušimě uniklo tento měsíc přes 300 tun kontaminované vody | Zdroj: Reuters

Japonská vláda slibuje rychlé a komplexní řešení. Údajně má připravený i balíček opatření. Zatím ale o něm nechce mluvit. Není ale tajemstvím, že na něm spolupracovali i zahraniční experti. Zveřejněna byla například spolupráce Japonska s Ukrajinou.

Obě země by společně měly vytvořit minidružice, které budou monitorovat stav Černobylu a Fukušimy a hlásit únik případné radioaktivity či jiné odchylky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situace v jaderné elektrárně Fukušima se i po dvou letech od katastrofy nezlepšila. Jaká řešení má japonská vláda, zjišťovala zpravodajka ČRo v Asii Kateřina Procházková.

Hovoří se i o tom, že vlastník elektrárny, firma TEPCO, bude donucen zařízení zcela předat státu. A to i přesto, že od července je stát v této firmě majoritním vlastníkem. Japonská vláda chce mít totiž nad zařízením stoprocentní dohled.

O víkendu údajně experti naměřili v nádržích jaderné elektrárny Fukušima radioaktivitu, která je mnohonásobně vyšší než při posledním měření. podle firmy TEPCO dosahuje radioaktivita na dně jedné z nádrží hodnoty 1800 milisievertů za hodinu. Což je smrtelná dávka pro člověka vystaveného tomuto záření po dobu čtyř hodin.

Jadernou elektrárnu Fukušima poničila tsunami, která 11. března 2011 udeřila na východní pobřeží Japonska. Z oblasti muselo být evakuováno přes 160 tisíc lidí.

Ještě minulý týden se měření pohybovalo okolo 100 milisievertů za hodinu. Zvýšilo se tedy 18krát. Ze zařízení navíc stále uniká radioaktivní voda. A to nejen z nádrží, ale nově i z potrubí spojující kontejnery.

Podle firmy TEPCO uniklo ze zařízení asi 300 tun kontaminované vody. Jak dlouho a kam se až radioaktivní tekutina dostala, není jasné.

Krize okolo Fukušimy má vliv na turismus. V době stagnace japonské ekonomiky je i sebemenší ztráta příjmů citelná. Vláda se navíc obává, že by mezinárodní společenství mohlo také kvůli problémům ve Fukušimě zrušit nabídku Tokia pořádat v roce 2020 v zemi olympijské hry.

Kateřina Procházková, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme