Ve městě Bielsko-Bialá postaví pomník psímu hrdinovi

Pomníky jsou obvykle velmi vážnou záležitostí a v nějaké nepříliš přirozené póze zachycují důležitou osobnost: vojevůdce, umělce nebo státníka. V Polsku ale rádi stavějí pomníky také populárním fiktivním postavám - jako je například Kozlík Matěj, Medvídek Pú nebo nejnověji Rexík.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pes | Foto: Fotobanka stock.xchng

Je to neuvěřitelné, ale strakatý psík Rexík je tady s námi už více než čtyřicet let. Jeho tvůrci - zesnulému režisérovi Lechoslawu Marszalkowi - se podařilo vytvořit univerzální postavu, kterou brzy znaly děti na celém světě.

Rexík měl - podobně jako náš Krtek - oproti jiným kolegům z branže tu výhodu, že nemluvil. Jeho příběhy snadno pochopily děti v každé zemi, kde se objevil v kinech nebo na televizních obrazovkách.

Rexík nemluvil a nepotkaly jej proto ani problémy s cenzurou. Naopak - své mateřské zemi vydělal slušný balík deviz. 60 dílů zhruba desetiminutových snímků vzniklo v legendárním studiu animovaného filmu v Bielsku-Bialé, kde Rexíkovi dělaly společnost takové celebrity jako jsou Bolek s Lolkem.

Rexík si za 40 let ve svých filmech vyzkoušel mnohá povolání, která tím přiblížil dětskému divákovi. Dokonce chtěl začít mluvit, ale to mu nevyšlo, což je asi dobře. Rexík je totiž snaživým, ale zároveň poněkud natvrdlým psíkem. To ale vůbec neznamená, že nemůže mít svou bronzovou sochu v nadživotní velikosti.

Pomník je ve fázi dokončení a za několik měsíců jej slavnostně odhalí v centru Bielska-Bialé, což je ode mě zároveň tip na výlet. Toto město leží ve Slezsku, nedaleko od Českého Těšína.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme