Ve skleníku a s hnojivem v ruce bojují někteří Falklanďané proti argentinskému nátlaku

Jako lidé se smyčkou kolem krku se někdy cítí obyvatelé Falklandských ostrovů. Argentina dělá už nějaký čas všechno pro to, aby byl život na sporném území v jižním Atlantiku co možná nejsložitější. To se týká i zásobování takovými zdánlivými samozřejmostmi, jako je čerstvé ovoce a zelenina. Někteří Falklanďané proto bojují proti tlaku Argentiny ve skleníku a s hnojivem v ruce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Millerovi vztyčují falklandskou vlajku | Foto: Jiří Hošek

Tim Miller by mohl mít minimálně jeden důvod Brity nesnášet. Během války v roce 1982 ho puma svržená omylem z britského bombardéru na jeho ovčí farmu připravila o oko. Místo toho je z Tima jeden z největších falklandských patriotů, který se mimo jiné stará o pomníčky padlých britských vojáků.

„Argentinští turisté jsou většinou hodně překvapení, když jim řeknu, že moje rodina přišla na Falklandy ve 40. letech 19. století. To ještě ani většina Argentinců nebyla ve své dnešní vlasti. Argentina je sama zemí přistěhovalců a v té době ještě ani neexistovala ve své moderní podobě,“ říká Tim a ukazuje dokument o smlouvě mezi jeho firmou a chilskou vládou, na kterých se píše o Falklandských ostrovech a v závorce je Velká Británie.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na Falklandách natáčel zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Jiří Hošek

Když dokument viděl štáb chilské televize, odmítl ho natočit s tím, že by z toho byl zbytečný poprask. Argentina nese velmi nelibě, když někdo s Falklandskými ostrovy obchoduje, je s nimi zadobře nebo jim právě neříká Malvíny.

„Pro naše podnikání bylo největší ranou, když Argentina před deseti lety rozhodla, že charterové spoje z Chile na Falklandy nesmějí přelétat argentinské území. Doslova přes noc jsme přišli o 30 procent našeho obchodu,“ uvádí Tim, který s manželkou Jan cítí obrovskou odpovědnost vůči Falklanďanům.

Jejich rodinný podnik Stanley Growers s vlastními skleníky zásobuje ostrovy čerstvým ovocem a zeleninou. Je to složitá a drahá logistická operace. Každý letecky přepravený žampión z Chile a jablko dovezené na lodi z Uruguaye má cenu zlata.

Tim Miller a jeho papriky | Foto: Jiří Hošek

„Až do osmi hodin večer jsem nevěděla, jestli mi letadlo z Chile přivezlo květiny, které jsem chtěla prodávat na Den matek. Než Argentina zvýšila tlak na ostrovy a dramaticky snížila počet letů, prodala jsem v takový den třeba 150 kytic. Takhle jsem lidem řekla, ať ráno přijdou a zkusí to. Celou noc jsem pak vázala kytice,“ vypráví Jan Millerová.

Obyvatelé Falkland rozhodují druhým dnem v referendu o své budoucnosti

Číst článek

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme