Ve Skotsku protestují proti stavbě elektrického vedení

Kontroverzní plán vybudovat za pomoci obřích stožárů moderní elektrické vedení ze Skotské Vysočiny do centrálního Skotska schválila tamní vláda. Skotskou krajinu má v délce více asi 220 kilometrů protnout šest set stožárů, některé budou až šedesát metrů vysoké.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Skotsko, jak jej máme v představách

Skotsko, jak jej máme v představách | Foto: Ten Buijs

Jenže uskutečnit plán nebude tak lehké. Proti plánu na stavbu nového vysokonapěťového vedení v kraji se postavilo už dvě stě tisíc lidí. "Toto je můj dům a tamhle naproti mají vyrůst padesát metrů vysoké stožáry," ukazuje v reportáži BBC Bruce Critchly.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž o stavbě elektrického vedení ve Skotsku připravila Dana Votýpková.

Vedení půjde podle něj příliš blízko vesnice. "Vláda by měla proto zvážit, jestli by elektrické dráty neměla vést pod zemí nebo jestli by nemělo větší smysl zmodernizovat současnou trasu vedoucí podél východního pobřeží," podotýká Critchly.

Jenže skotská vláda na to má jiný názor. Proti modernizaci současného vedení má řadu odborných výhrad.

"Tento krok je součástí velice ambiciózního energetického plánu současné vlády skotských nacionalistů. Ten počítá s tím, že část severozápadního pobřeží Skotska promění na centrum výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů," upozorňuje spolupracovník Českého rozhlasu Ivan Kytka.

Ošklivá jizva v krajině

Odpůrci stavby ale tvrdí, že stožáry, které budou jednou tak vysoké jako současné vedení, vytvoří ve skotské krajině ošklivou, dvě stě kilometrů dlouhou, jizvu. A to navždy. Podle Kytky jsou obavy skotského venkova pochopitelné.

"Žijí v jedné z nejkrásnějších přírodních scenérií v celé Evropě, možná na světě. Představa mohutných sloupů je pochopitelně děsí," říká Kytka.

Zastánci stavby naopak tvrdí, že bez ní nebude zcela možné využít energii z mořských vln a větrů. Pokud se stavba podaří, bude podle nich Skotsko schopné do dvaceti let vyrábět energii jen z obnovitelných zdrojů.

Dana Votýpková, Ivan Kytka, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme