Ve Skotsku začali preventivně zabíjet zdravé ovce

Na dvou farmách v severovýchodním Skotku začalo preventivní utrácení zdravých ovcí, aby se zamezilo dalšímu rozšíření slintavky a kulhavky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

r_2100x1400_cro.png

Jak uvádí náš londýnský spolupracovník Milan Kocourek, počet nově potvrzených lokalit této nemoci stoupl na 298. Záměr utrácet zdravá zvířata kritizují nejen mnozí farmáři, ale i ochránci zvířat. Hlavní veterinář proto bude v pondělí o tomto problému diskutovat se zemědělci. Navíc zabíjení zvířat způsobilo začínající roztržku v britském Svazu farmářů.

Epidemie slintavky a kulhavky bude stát Británii devět miliard liber. V přepočtu je to asi půl biliónu korun, což je více než 1 procento britského hrubého domácího produktu. Vypočítali to experti z Centra pro ekonomický a obchodní výzkum. Nynější krize připraví o miliardy především farmáře a firmy, které jsou na jejich produktech závislé. Znatelně sníží také příjmy z domácí turistiky.

Očekává se, že omezení, která si vyžádala slintavka a kulhavka, začnou být uvolňována od poloviny dubna. Pomoc postiženým farmářům poskytl už i princ Charles. Daroval jim půl milionu liber.

Milan Kopp, Milan Kocourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme