Ve Skotsku začali preventivně zabíjet zdravé ovce

Na dvou farmách v severovýchodním Skotku začalo preventivní utrácení zdravých ovcí, aby se zamezilo dalšímu rozšíření slintavky a kulhavky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jak uvádí náš londýnský spolupracovník Milan Kocourek, počet nově potvrzených lokalit této nemoci stoupl na 298. Záměr utrácet zdravá zvířata kritizují nejen mnozí farmáři, ale i ochránci zvířat. Hlavní veterinář proto bude v pondělí o tomto problému diskutovat se zemědělci. Navíc zabíjení zvířat způsobilo začínající roztržku v britském Svazu farmářů.

Epidemie slintavky a kulhavky bude stát Británii devět miliard liber. V přepočtu je to asi půl biliónu korun, což je více než 1 procento britského hrubého domácího produktu. Vypočítali to experti z Centra pro ekonomický a obchodní výzkum. Nynější krize připraví o miliardy především farmáře a firmy, které jsou na jejich produktech závislé. Znatelně sníží také příjmy z domácí turistiky.

Očekává se, že omezení, která si vyžádala slintavka a kulhavka, začnou být uvolňována od poloviny dubna. Pomoc postiženým farmářům poskytl už i princ Charles. Daroval jim půl milionu liber.

Milan Kopp, Milan Kocourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme