Ve slovenském Martině funguje příkladná protikorupční politika

Šedesátitisícový Martin se na první pohled ničím neliší od podobných slovenských měst. Hezké náměstí v centru, ošklivé paneláky na okraji, pár komínů a průmyslová zóna. Turisti by se tu dlouho nezdrželi, zato porota OSN byla nadšená. Nešlo jí totiž o památky ale o to, jak funguje místní samospráva a jak místní radnice bojuje proti korupci. A tady Martin obstál na jedničku. Na protikorupční experiment se do Martina zajel Zblízka podívat bratislavský zpravodaj Českého rozhlasu Vojtěch Berger.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Martinský starosta Hrnčiar zavedl nezvykle otevřenou protikorupční politiku | Foto: Vojtěch Berger

Za boj proti korupci bývají tradičně chválené skandinávské země, nebo také Singapur a Nový Zéland. Naopak Slovensko je na korupčním žebříčku Transparency International aktuálně až na 59. příčce. Přesto právě slovenské město Martin získalo nedávno prestižní ocenění OSN za transparentní samosprávu a protikorupční opatření.

Město má webové stránky, kde si každý občan dohledá i tu poslední fakturu zaplacenou veřejnými penězi. A všechny veřejné zakázky se řeší elektronickými aukcemi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž Zblízka bratislavského zpravodaje Vojtěcha Bergra o protikorupčním Martině

Martinský primátor Hrnčiar je bývalý loutkoherec a za nitky umí tahat i na primátorské židli. Ve funkci je už pátým rokem a úspěšně prosazuje svůj projekt Transparentní město. Znamená to samosprávu, kde občané vidí politikům pod prsty, a kde se zbytečně neutrácejí veřejné peníze.

„Přirozeně lidé si každého politika, ať už komunálního nebo toho z Národní rady zařazují tak, že každý přijde a dělá vše pro vlastní prospěch, že hrabe do vlastní kapsy a využívá svoji funkci pro osobní cíle. Mě osobě to uráželo,“ vysvětluje primátor.

Martinský protikorupční model je podle Hrnčiara výjimečný v tom, že je komplexní. Korupce nemá šanci přesunout se z jedné oblasti samosprávy do jiné, protože ji současně potírají všude. Úředníci martinského magistrátu tohle všechno nevymysleli sami. Na začátku si najali experty z organizace Transparency International, kteří vytipovali možná rizika korupce a navrhli jejich prevenci.

„Co je důležité, že dáváme lidem šanci ovlivňovat věci veřejné nejen tehdy, když jdou k volebním urnám a házejí lístek se jménem kandidáta, ale během celých čtyř let. Dáváme jim návod, jak nás mají kontrolovat, zveřejňujeme vše nad rámec zákona,“ jmenuje primátor důležité body.

Občané o programu vědí

To, co se jeví jako skvělý nápad uvnitř kanceláří městského úřadu, v praxi tak růžově vypadat nemusí. Jedu se zeptat kousek za město do průmyslové zóny, co si tam myslí o projektu transparentních veřejných zakázek a boje proti korupci.

„Myslím si, že celkově z Martina podnikatelé neutíkají, že je tu vhodné pracovní prostředí, kvalifikovaná pracovní síla, zájem o práci,“ potvrzuje Andrea Olejárová z jedné ze zahraničních firem, které zakotvily v martinské průmyslové zóně.

Když se ale v Martině na ulici řekne projekt Transparentní město, vědí vůbec místní, o co jde? „Transparentní město, to znamená, že mají být elektronické aukce, aby se snížila korupce, co je ve světě všude,“ odpovídá obeznámeně jeden z občanů. „Víte, jak to je, lidé jsou takoví – polovina je pro, polovina proti. Jedni chválí, druzí haní,“ vidí ohlas na projekt oslovená žena.

Zdaleka ne každý o protikorupčním projektu slyšel. Přesto si v kanceláři primátora libují, že lidé se o projekt transparentní samosprávy zajímají čím dál víc, například webová stránka projektu má pořád více návštěvníků.

Na stránce transparentnemesto.sk najdete informace a zajímavá čísla. Například podle údajů Magistrátu města Martin ušetřilo město díky protikorupčním opatřením do dnešního dne více než 303 tisíc eur.

„Tento primátor se mi líbí, že je takový otevřený. Je to sice bývalý ředitel divadla, ale má rozhled a je takový seriózní. Zdá se mi, že co dělá, dělá dobře,“ dodává starší pán v centru Martina a odchází pryč po novém chodníku, zřejmě vybudovaném na základě některé ze stovek elektronických aukcí, bez kterých si to už na martinském magistrátu neumějí ani představit.

Vojtěch Berger, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme