Ve Sněmovně lordů padlo tabu. Jednání může být přítomen i asistent

Na světě není moc podobně konzervativních institucí, jako je britská Sněmovna lordů. Tento týden tam padlo jedno „tabu" staré 305 let, totiž přítomnost asistenta v jednacím sále.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Londýn. Westminsterské opatství | Foto: Jiří Hošek

Když nějaké pravidlo platí 305 let, nemusí nezbytně znamenat, že je dobré. Po troše váhání na to přišli i členové britské Sněmovny lordů.

Ti výjimečně povolili jedné ze svých kolegyň upoutané na invalidní vozík přítomnost osobního asistenta v jednacím sále. Zdánlivě samozřejmá věc vzbudila na ostrovech zaslouženou pozornost.

Baronka Campbellová ze Surbitonu trpí od útlého dětství vážnou formou spinální svalové atrofie. Kromě invalidního vozíku se musí spoléhat na plicní ventilátor a její práce ve Sněmovně lordů tímto omezením logicky trpěla.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž ze Sněmovny lordů připravil pro Víkendový Ranní Radiožurnál londýnský zpravodaj Jiří Hošek

Ještě větší bariéru ale možná představoval bod 12 jednacího řádu horní parlamentní komory. Text z roku 1707 během zasedání Sněmovny výslovně zakazuje přítomnost jiných osob v sále s výjimkou držitelů titulu lord a lady.

Britové jsou proslulí dodržováním pravidel a u členů Sněmovny lordů je tato posedlost rituály a tradicemi zvlášť silná. Do změny jemně řečeno „vyčpělého" nařízení se tak nikdo moc nehrnul. Baronka Campbellová, které lékaři kdysi prorokovali pouhé dva roky života, se dlouho musela spoléhat na pomoc dalších kolegyň - vozíčkářek, jako baronky Wilkinsové nebo baronky Grey-Thompsonové.

Ty za ní v případě potřeby dočetly projev, zatímco si lady Campbellová dopřávala doušky životadárného kyslíku. Po dlouhé nemoci se teď na půdu Sněmovny vrátila a poprvé směla vystoupit s pomocí asistentky. Ta přečetla část jejího projevu, aby si bojovná lady po chvíli oddechu zase mohla vzít slovo zpátky.

„Smekám před členy organizačního výboru sněmovny a před svými ctihodnými kolegy, protože přehodnotit tuhle odvěkou tradici nebylo snadné," reagovala statečná žena, která dokáže počítač ovládat jedním prstem a které s nástrahami každodenního života pomáhá pět pečovatelek.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme