Ve španělské předvolební kampani vede Lidová strana

Ve Španělsku odstartovala dnes o půlnoci oficiální předvolební kampaň. Stávající kabinet socialistického premiéra Zapatera setrvá v úřadě už jen něco přes dva týdny. Předčasné parlamentní volby budou ve Španělsku už tuto neděli.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barcelona | Foto: Petr Vaďura

Začátek předvolební kampaně doprovází opět rekordní údaj o počtu nezaměstnaných. Minulý měsíc byl nejhorší za poslední tři roky. Je pravda, že vytvoření pracovních míst bylo leitmotivem volebních prohlášení obou nejsilnějších kandidátských stan.

Přehrát

00:00 / 00:00

O předvolební kampani ve Španělsku mluvil na Radiožurnálu David Koubek

Zatímco vládní socialisti si jen těžko udržují své voliče, opoziční Lidová strana má podle posledních průzkumů stále větší náskok. V současné době až 17 procent. Lze tedy očekávat, že konzervativci by měli v předčasných volbách vyhrát bez větších problémů.

„Španělsko je také závislé na ekonomickém vývoji v Evropě a ve světě, na což poukazují například socialisté a tak trochu se vymlouvají, protože ve Španělsku 8 let vládli. Lidovci naopak razí heslo ‚tměna‘. Ale neříkají, co přesně tím myslí. Oni musejí dál škrtat v rozpočtu, aby snížili státní dluh. Plánují ale také snížit daně pro ty nejchudší nebo snížit odvody pro firmy. Jestli to bude fungovat, je otázkou. Země se totiž propadá do další recese,“ říká David Koubek, podle kterého budou volby spíše trestem pro vládní socialisty.

Podle předvolebních průzkumů zvítězí současná největší opoziční strana - tedy konzervativní Lidovci. Měli by získat 190 až 195 křesel v 350členném parlamentu. To by znamenalo pohodlnou většinu.

Novinkou předvolební kampaně je hojné využívání sociálních sítí.

David Koubek, Ľubica Zlochová, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme