Ve Španělsku bude kvůli škrtům stávkovat celý vzdělávací sektor

Španělsko dnes zažije první sjednocenou stávku sektoru školství v demokratické historii země. Důvodem jsou škrty, které vyhlásila španělská vláda před měsícem a půl. Díky nim chce stát ušetřit 3 miliardy eur.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrující Španělé proti vládním škrtům v Madridu

Demonstrující Španělé proti vládním škrtům v Madridu | Foto: Daniel Ochoa de Olza | Zdroj: ČTK

Od začátku letošního školního roku se proti úsporný opatřením protestovalo už mnohokrát. Učitelé, žáci i jejich rodiče protestovali v posledních měsících prakticky v každém větším městě.

Škyty, které španělská vláda vyhlásila před měsícem a půl, ale sektor ještě víc zmobilizoval a sjednotil. Výsledkem je dnešní společná stávka.

Na vlastní kůži zažívají tuto atmosféru i čeští studenti a studentky, kteří jsou ve Španělsku například díky programu Erasmus.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupracovnice ČRo Ľubica Zlochová zjišťovala, jak protesty zasáhnou české studenty, kteří jsou ve Španělsku na studijních pobytech

„Budeme také stávkovat, veškerá výuka je zrušená,“ říká Lucie. Osobně protestovat nepůjde, protože se to, jak říká, týká Španělů, kteří budou protestovat proti tomu, že se bude zvyšovat vysokoškolské zápisné na univerzity.

To by se mělo podle vládního návrhu zvýšit od příštího roku o 66 procent. Náklady na studium by si po této úpravě hradili studenti až z jedné čtvrtiny.

„Bavila jsem se o tom s jednou spolužačkou, Španělkou, která mi říkala, že by se jejich zápisné mělo zvyšovat až o 300 euro ročně, což mi přijde docela dost,“ poznamenává Lucie.

Na univerzitě v Seville, kde studuje i Martina, se rozhodli dnešní stávku dokonce prodloužit. „Ve škole se mluví o tom, že to bude deset následujících dnů. Myslím si, že je to proto, že jednodenní stávka už asi nestačí,“ říká Martina.

Pedagogové bijí na poplach a tvrdí, že úsporná opatření vrhnou státní školství o deset let nazpět. Škrty pocítí nejen vysoké, ale i střední a základní školy, kde kromě jiného hrozí, že méně učitelů bude muset zvládnout výuku většího počtu žáků.

Proti těmto i mnohým dalším aspektům vládních úsporných opatření by dnes mělo protestovat dohromady 8 milionů lidí.

Ľubica Zlochová, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme