Ve Španělsku dál bojují s lesními požáry, turisté jsou v bezpečí

Několik požárů různé intenzity stále hoří ve Španělsku. Oheň sužuje pevninu, ale také Kanárské ostrovy. S živlem bojuje 18 letadel a na zemi pomáhá i armáda. Turistické oblasti jsou ale v bezpečí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Požár na ostrově La Gomera ve Španělsku | Zdroj: ČTK

Požáry jsou důsledkem kombinace extrémních teplot a lidské neopatrnosti. Teploty se na některých místech Španělska i včera vyšplhaly nad 40 stupňů Celsia. Ve vnitrozemí o víkendu shořelo několik tisíc hektarů lesů. Při likvidaci požáru v provincii Alicante zahynuli dva muži.

„Největší požár byl u Valencie, další jsou v oblasti mezi Barcelonou a Tarragonou. Hoří i v severozápadní oblasti Španělska,“ řekl Radiožurnálu český konzul v Madridu Jindřich Kubovský.

Přehrát

00:00 / 00:00

O požárech ve Španělsku informovala spolupracovnice Českého rozhlasu Lubica Zlochová

Víc než na Pyrenejském poloostrově ale teď trápí španělské hasiče oheň na Kanárských ostrovech Tenerife a Gomera. Evakuovat odtud museli téměř pět tisíc lidí.

Rekreační oblasti vyhledávané turisty ale zatím zasažené nejsou. Podle konzula Jindřicha Kubovského se zatím nikdo z českých turistů neobrátil na české zastupitelství s žádostí o pomoc.

V případě Tenerife hoří ve vnitrozemí na severozápadě ostrova. V této oblasti nejsou žádné hotelové komplexy. Ostrov La Gomera, kde je situace nejhorší, navštěvují turisté spíš jen na krátké jednodenní výlety.

Velkou část domácího obyvatelstva už záchranáři z Gomery evakuovali. Oheň už se přiblížil i k tamnímu národnímu parku Garajonay, který je kvůli vzácným vavřínovým lesům na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Škody budou zřejmě obrovské.

S rozsáhlými lesními požáry se kvůli extrémně teplému a suchému počasí potýká celá jižní Evropa. Hasiči s ohněm bojují vedle Španělska také v Řecku, Portugalsku, Itálii a ojediněle i v Chorvatsku a Černé Hoře.

Igor Maňour, Ľubica Zlochová, Adéla Havránková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme