Ve Španělsku před regionálními volbami pokračují protesty. I přes zákaz

Španělskem i nadále otřásá vlna protestů a mobilizací proti současnému stavu v politice a nezaměstnanosti. Desetitisíce, hlavně mladých, strávily i přes zákaz dnešní noc na náměstích mnoha španělských měst. Jenom na madridském Puerta del Sol bylo a je 25 tisíc lidí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace na madridském Puerta del Sol.

Demonstrace na madridském Puerta del Sol. | Zdroj: Reuters

Mobilizace začaly už před týdnem, v neděli 15. května a pokračují i dnes, i přes zákaz centrální volební komise a nejvyššího soudu.

„Zítra jsou volby, a proto je kampaň dnes zakázaná. Dnes je tu tzv. den na zamýšlení, ale vláda vydala pokyn, aby policie tyto koncentrace lidí nerozháněla, aby byl zachován pokoj a pořádek, které jsou pro tento protest provázejí,“ upřesňuje ze Španělska spolupracovnice Lubica Zlochová.

Regionální a městské volby budou už zítra v Madridu, Barceloně, Valencii, Seville a dalších městech. Přesto lidé na protest proti politikům stále zaplňují náměstí a ulice.

Přehrát

00:00 / 00:00

Španělské protesty přibližuje ve Víkendovém odpoledním Radiožurnálu spolupracovnice Lubica Zlochová

Lidé se na náměstích střídají na turnusy. V tomto ohledu je to podobné, jako to bylo v Egyptě.

Například madridské náměstí Puerta del Sol nebo barcelonská Plaza de Catalunya vypadají jako mikroměstečka.

„Je to tam rozdělené do sektorů, kde pracují jednotlivé komise - například komise pro styk s médii, komise pro zásobovaní, zdravotně-hygienická komise. Tyto výbory mají každodenně svá zasedání, ale nevydávají žádná stanoviska. Je proto těžké odhadnout, jak to půjde dál,“ popisuje Zlochová.

Není tak jisté, zda hnutí „15 květen“ přežije, nebo se postupně rozpustí, nebo se z něj postupně stane politická strana. Název hnutí je odvozen ode dne, kdy protesty začaly.

„Protagonisti hlavně chtějí. Aby politici viděli, že lidé nejsou pasivní a manipulovatelní, jak by se mohlo zdát, a že chtějí participovat na chodu země častěji než tím, že jdou jednou za čtyři roky k volbám,“ přibližuje ideje hnutí „15. květen“ naše spolupracovnice.

Někteří analytici přirovnávají toto hnutí, jehož protagonisty jsou hlavně mladí lidé, k rebeliím na severu Afriky.

„Revoluce v pravém slova smyslu to není, ale málokdo čekal, že mladí lidé – kteří jsou motorem protestů – se zmobilizují a vykřičí politikům celého spektra, že jich mají plné zuby,“ reaguje přímo ze Španělska spolupracovnice Českého rozhlasu Lubica Zlochová.

Ľubica Zlochová, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme