Ve Španělsku propustili z vězení několik členů ETA

Španělské policii se podařilo zatknout několik členů organizace ETA, jiné naopak z vězení pustila. Na svobodu se dostává několik známých separatistů, kteří se podíleli na krvavých atentátech zejména v 70. a 80. letech. Kontroverzní situaci přijímá španělské společnost rozporuplně.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vězení - ilustrační foto

Vězení - ilustrační foto | Foto: Fotobanka stock.xchng

Ve Španělsku propustili na svobodu nejdéle vězněného člena baskické separatistické organizace ETA. José María Sagarduy Sagarduj alias Gatza za mřížemi strávil téměř 31 let.

Nebude však jediným takzvaně historickým vězněm z ETA, který opouští vězení. Mimo nejdéle vězněného Gatze propustily úřady na svobodu překvapivě i Antonia Troitina.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lubica Zlochová o situaci kolem organizace ETA v Odpoledním Radiožurnálu.mp3

Ten dostal svého času trest 2500 let za přibližně dvacet vražd, které spáchal při teroristických útocích v 80. letech.

Odseděl si 24 let a na svobodu se mohl teoreticky dostat až v roce 2017. Ústavní soud však rozhodl o jeho propuštění na základě doktríny o dvojitém započítávání trestů, která platí od roku 2008.

Podle spolupracovnice ČRo ve Španělsku Ľubici Zlochové reaguje španělská společnost na propuštění nejnebezpečnějších členů ETA rozpačitě:

„Právní odborníci a nejvyšší soud začali diskutovat o právní doktríně, která zkrácení trestů umožňuje. Všichni však musí akceptovat, že podle platného zákona si teroristi trest odpykali.“

Viditelnějším problémem však je fakt, že sympatizanti separatistů chtějí propuštěné oslavovat na různých manifestacích, což nesou špatně zejména pozůstalí.

„Příbuzní obětí to považují za ponižování a hanobení svých mrtvých a odsuzují, že sympatizanti činnosti ETA chtějí takto vlastně oslavovat vrahy,“ vysvětluje Zlochová.

V současné době je ještě za mřížemi španělských věznic okolo 700 teroristů, přitom asi 100 z nich projevilo nad svými činy lítost. „Někteří písemně žádali pozůstalé obětí o odpuštění, ale většina nic takového neudělala,“ dodává Zlochová.

Na jedné straně zatýkání, na druhé propouštění

Španělská i francouzská policie zadržela v posledních 2 letech několik šéfů a špičkových členů ETA. Před dvěma dny zatkla španělská policie několik členů, u kterých našla až tunu výbušnin.

Tento krok dává podle Zlochové veřejnosti naději, že se snad někdy podaří s terorismem ve Španělsku skoncovat, i když se separatisté nepřestávají vyzbrojovat..

„ETA je sice oslabená, ale přes opakovaně vyhlášené příměří není klid ještě tak blízko, jak by si přály španělské demokratické síly,“ dodává spolupracovnice ČRo ve Španělsku Kubica Zlochová.

A tak dochází ke kontroverzní situaci – na jedné straně jsou separatisté zatýkání, na straně druhé propouštěni. V nejbližších týdnech opustí veznice další čtyři z takzvaných historických vězňů ETA.

Ľubica Zlochová, Aneta Vojtěchová, Ludvík Bortl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme