Ve Španělsku se naplno rozeběhlo vyšetřování včerejšího leteckého neštěstí

Celou noc pokračoval v Madridu převoz a identifikace mrtvých těl do pavilonu výstaviště Ichema, nedaleko letiště Barajas. Těla pasažérů letounu společnosti Spanair, který ze zatím neznámých příčin havaroval krátce po startu, jsou většinou zcela spálená. To značně komplikuje identifikaci. Oficiální počet zesnulých je až 153. Češi mezi nimi zřejmě nejsou. Naplno se už také rozeběhlo vyšetřování neštěstí, které se řadí ke čtyřem největším nehodám ve Španělsku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohřební vozidla přepravující těla obětí leteckého neštěstí | Foto: AFP

Mezi oběťmi leteckého neštěstí s nejvyšší pravděpodobností nejsou čeští občané. České ministerstvo zahraničí na to usuzuje podle jmenného seznamu cestujících osudného letu, který zveřejnila letecká společnost Spanair. Pokračuje mluvčí českého ministerstva zahraničí Zuzana Opletalová:

"My můžeme s téměř stoprocentní jistotou potvrdit, že na palubě letadla nebyli žádní Češi. Společnost Spanair už v noci zveřejnila seznam cestujících a ani španělské úřady nemají informace o tom, že by tam čeští občané byli. Na naši diplomatickou službu se v noci obrátilo pět Čechů, kteří se obávali, že na palubě byli jejich blízcí. U žádného z nich se to ale nepotvrdilo."

Neštěstí přežilo devatenáct lidí, kteří jsou ve velmi špatném stavu umístěni v sedmi madridských nemocnicích. Mají různá zranění, která jsou většinou vážná. Jde o těžké zlomeniny, popáleniny, poruchy dýchání a podobně, takže i prognózy jsou velice opatrné. Dva raněné - ženu a muže - doposud nebylo možné ani identifikovat.

Předběžně se mluví o tom, že selhal levý motor letadla. Havarovaný stroj byl starý 15 let a poslední velkou revizní kontrolou prošel letos v lednu. Černá skříňka se našla, ale na oficiální stanovisko si budeme muset ještě počkat.

Mezi oběťmi madridského leteckého neštěstí jsou zřejmě taky němečtí občané

Sedm cestujících nešťastného letu JK 5022 mělo palubní vstupenku Lufthansy. Německý vzdušný dopravce taky potvrdil, že se ve čtyřech případech jednalo o občany Spolkové republiky. Jestli se ale tito lidé skutečně nacházeli na palubě havarovaného letadla, není dosud známo.

Lufthansa do španělské metropole okamžitě vyslala tým specialistů, kteří jsou příbuzným obětí připraveni poskytnout psychologickou pomoc. Rozměr tragédie šokoval spolkovou kancléřku Angelu Merkelovou. Ta se už telefonicky spojila se svým španělským protějškem a vyjádřila mu svou účast.

Jiří Hošek, Ľubica Zlochová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme