Ve Španělsku se otevřely volební místnosti, začaly regionální a komunální volby

O tom, komu dají svůj hlas, budou rozhodovat Španělé v regionálních a komunálních volbách. Vybírat budou parlamenty ve třinácti ze sedmnácti autonomních regionů. Kromě toho také zvolí složení všech městských zastupitelstev.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Španělsko - Madridský starosta Alberto Ruiz Gallardon (vlevo), opoziční lidovecký lídr Mariano Rajoy a madridská regionální prezidentka Esperanza Aguirreová (vpravo). | Zdroj: Reuters

Volby se konají v atmosféře protestních shromáždění v desítkách španělských měst.

Ani v průběhu včerejšího takzvaného Dne na zamyšlení tisíce lidí protestní akce nepřerušily. Trvají už týden a namířeny jsou hlavně proti vysoké nezaměstnanosti a korupci politiků.

Dá se očekávat, že nespokojenost občanů se současnou situací v zemi povede k porážce vládních socialistů. Nasvědčují tomu ostatně i mnohé průzkumy volebních preferencí. Znamenalo by to, že rok před všeobecnými parlamentními volbami by si ve Španělsku zlepšili pozici opoziční konzervativci z Lidové strany.

Španělsko protivládní demonstrace | Foto: Reuters

Důsledkem protestů může být i nárůst podpory malých stran.

Ľubica Zlochová, mz Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme