Ve Španělsku se slaví Tři králové víc než Vánoce

V České republice se ke Třem králům nevážou žádné velké tradice – v některých městech se konají průvody a probíhá charitativní sbírka. Ve Španělsku se ale jedná o obdobu českých Vánoc a jeden z hlavních svátků vůbec, během kterého děti dostávají bohatou nadílku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alegorický tříkrálový průvod ve španělském Burgosu | Zdroj: Reuters

Kašpar, Melichar a Baltazar nadělují podle tradice v noci. V předvečer svátku přijíždějí Tři králové v propracovaných kostýmech na velbloudech nebo alegorických vozech do španělských měst i vesnic.

Krále doprovázejí družiny, které rozhazují mezi shromážděné děti i dospělé přihlížející bonbóny.

„Děti opravdu mají ten pocit, že Tři králové přišli do jejich města,“ popisuje atmosféru spolupracovnice Českého rozhlasu ve Španělsku Barbora Zindelová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupracovnice Českého rozhlasu ve Španělsku Barbora Zindelová popisuje místní tříkrálové tradice

Děti pak před spaním připravují ven za dveře nebo na jiné určené místo pro Tři krále občerstvení jako například kakao, aby měli energii na rozdávání dárků. Někdy děti obstarají i vodu nebo trávu pro velbloudy.

Ráno pak děti budí rodiče s tím, že občerstvení zmizelo a Tři králové přinesli dárky. Nejedná se přitom o žádné symbolické drobnosti, alespoň pokud to ekonomická situace rodiny dovolí. Tři králové jsou totiž z hlediska dárků ve Španělsku největším svátkem a děti se na ně chystají a těší víc než na Vánoce.

Vánoce jsou totiž pro Španěly spíše rodinným svátkem, kdy se příbuzní scházejí a dopřávají si nejrůznější kulinářské speciality. Na stole nesmí chybět mořské plody, maso, varianta tureckého medu nebo šampaňské.

Tradiční tříkrálové jídlo, které by bylo obdobou českého kapra s bramborovým salátem, sice ve Španělsku neexistuje, každá rodina si ale během let vypracovala vlastní sváteční menu.

V domácnostech se na Vánoce tradičně staví betlémy, v posledních letech jsou ale oblíbené také vánoční stromky.

„Záleží na každé rodině, ale řekla bych, že to je spíš otázka teď poslední doby, reklamy a takových těch komerčních masáží,“ uvažuje Zindelová.

Barbora Zindelová, Kristina Winklerová, Jan Bumba, Magdaléna Trusinová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme