FK Karabach 0:0 FC Viktoria Plzeň

Ve Španělsku vrcholí kampaň o euroústavě

Ve Španělsku vrcholí kampaň před referendem o evropské ústavě. To se odehraje v neděli a bude vůbec první v pořadí. Jeho výsledek tak dá signál do dalších zemí, kde se chystají lidová hlasování. Jaké jsou vyhlídky na výsledek?

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Královský palác | Foto: europa.eu.int

O výsledku referenda tady pochybuje málokdo. Má se za to, že ústava dostane od místních lidí určitě zelenou. Podle nejnovějších čísel Centra sociologických výzkumů je proti jen necelých šest procent dotázaných, pro naopak více než 51 procent. Španělé připisují Unii zlepšení vlastní životní úrovně a patří mezi největší eurooptimisty.

Velký otazník ale visí nad tím, kolik lidí k referendu přijde. Průzkumy naznačují, že to bude méně než polovina Španělů. Nízká volební účast by mohla být považovaná za neúspěch vlády, a proto je kampaň socialistického Zapaterova kabinetu velmi intenzivní. Španěly od účasti odrazuje několik faktorů: kromě jiného je to složitost textu, fakt, že jde o referendum poradní a také obecně rozšířený pocit, že Španělé jsou hodně proevpropsky naladěni, říká náš ambasador Martin Košatka. "Tudíž vědí, že to referendum dopadne ve prospěch euroústavy a jsou si vědomi toho, že je pak jedno, jestli ANO řekne 15 procent nebo 60 procent obyvatelstva. Vědí, že parlament pak stejně bude hlasovat pro a to je určitým způsobem demotivuje."

Markéta Kaclová, Pavla Kvapilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme