Ve Spojených státech jsou zaregistrovány skoro 2 miliony mrtvých voličů

Americký volební systém uvízl v 19. století. Na registračních listinách k volbám zůstala jména 1,8 milionu mrtvých. Studie nezávislého Pewova centra zároveň prokázala, že dalších 51 milionů oprávněných voličů naopak zaregistrováno není.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Voliči vypisují hlasovací lístky | Foto: Alexandr Pícha

Pokud se ve Spojených státech chcete k volbám přihlásit nebo registraci zrušit, potřebujete papír, tužku a poštovní obálku. To je v dnešní době poněkud zdlouhavé, jak řekl televizi Al-Džazíra David Becker z Pewova centra.

"Lidé platí daně online, pokuty online, řidičské průkazy si vyzvedávají online. Vyřízení volební registrace je snad jedinou oblastí, kdy si musí člověk speciální formulář vyzvednout na úřadě."

Na problém mrtvých duší upozorňoval už v 60. letech prezident Lyndon Johnson. Když se zastavil u náhrobních kamenů kdesi v Texasu, prohlásil: "Možná jsou mrtví, ale volit pořád můžou."

Přehrát

00:00 / 00:00

Americký volební systém přiblížil ve Světě o třetí spolupracovník ČRo ve Spojených státech Dušan Neumann

Že by ale někdo skutečně hlasoval jménem zemřelých voličů, je podle spolupracovníka Českého rozhlasu v USA Dušana Neumanna velmi nepravděpodobné.

„Pokud se tak někdy stalo, tak většina takových zaregistrovaných případů byla, že čerstvý vdovec nebo čerstvá vdova - pravděpodobně ze sentimentálních důvodů - hlasovali za svého zesnulého partnera. Jinak ty pokusy o zneužití jsou velmi řídké, i když při každých prezidentských volbách se nějaké odhalí,“ uvedl Neumann ve Světě o třetí.

Jde hlavně o neregistrované

O tomto problému se podle něj v Americe mluví dá se říct permanentně, ale v letech, kdy se volí prezident, je více na pořadu.

„Protože hlavně nejde ani o těch 1,8 milionu registrovaných zesnulých, protože ti k volbám nepřijdou, ale jde o neregistrované voliče, o které mají zájem obě politické strany, a musím říct, že hlavně Demokratická strana. Protože jsou to lidi většinou z nižších sociálních vrstev, kteří by volili demokraty.“

Pewovu centru vadí, že se Američané nemůžou k volbám zaregistrovat online. Dušan Neumann si ale nemyslí, že to je důvod toho, proč se plná čtvrtina oprávněných voličů zdráhá k volbám přihlásit.

„Já bych řekl, že je to nesmysl. Protože kdokoliv kamkoliv přijde, na jakýkoliv úřad, když žádáte o řidičský průkaz, automaticky vám dají volební registraci. Když někdo žádá o potravinové příspěvky, výplatu podpory v nezaměstnanosti, tak okamžitě s tím dostanete tu přihlášku a to přihlášení je opravdu velice snadné.“

„Řekl bych, že je to snadnější, než by to bylo online, protože tam by byl problém s důkazem totožnosti, protože v USA neexistují žádné občanské průkazy. Znamenalo by to si zařídit elektronický podpis, a to člověk, který je líný se podepsat někde na úřadě pro vydávání řidičských průkazů, tak pochybuji, že by něco takového podnikl na internetu,“ poznamenal Dušan Neumann.

Volební systém není jednotný

O zavedení elektronické registrace se sice někde v Americe mluví, avšak problém je v tom, že Spojené státy nemají volební systém zcela jednotný.

„Každý stát ho má trošičku jinak nastavený. V některých státech se volí pouze elektronicky, už i ve volebních místnostech, to znamená na displeji; v některých se volí ještě postaru vyplňováním volebních lístků a zaškrtáváním jmen kandidátů. Takže sjednotit to pro 300milionový národ by asi nebylo tak jednoduché,“ konstatoval Neumann.

Ondřej Černý, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme