Ve Spojených státech odstartoval boj o prezidentské křeslo

První primárky začaly úderem šesté v New Hampshiru. Podle předvolebních průzkumů mezi demokraty výrazně vede Barack Obama před Hillary Clintonovou. Mezi republikány si náskok udržuje arizonský senátor John McCain.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hillary Clintonová | Zdroj: ČTK

V americkém Státě žuly, jak se přezdívá New Hampshire, začaly první primárky prezidentských voleb 2008. Ještě v noci na dnešek pokračovali jednotliví kandidáti v předvolebních cestách za voliči křížem krážem nevelkým státem, kde žije půl druhého milionu lidí.

Tak, jako pokaždé, se očekává, že i letos poskytne vítězům New Hampshire znatelnou výhodu před zaostávajícími kandidáty na demokratickou a republikánskou nominaci.

Členové volebních týmů chodili do večera od domu k domu, telefonovali do rodin. Samotní kandidáti do noci objížděli voliče čekající ve školách, v divadlech, country clubech, před radnicemi i v kostelech.

Demokratický kandidát John Edwards byl na cestě 36 hodin téměř nepřetržitě. Únava byla znát na nejstarším z republikánů Johnu McCainovi, naopak Rudy Giuliani šetří síly na pozdější primárky na Floridě.

Mladý Barack Obama jen zářil, protože těsně před primárkami předstihl Hillary Clintonovou, která New Hampshire dlouhé měsíce vedla.

Milan Kopp, Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme