Ve Spojených státech roste kvůli iráckým volbám nervozita

V předvečer iráckých voleb roste ve Spojených státech nervozita. Pokud zítra nepůjdou Iráčané z jakýchkoliv důvodů k volbám nebo jejich výsledky nepřijmou jako legitimní, bude to pro Spojené státy velký neúspěch. Pokud ale lidé překonají strach a volby zákonodárců podpoří, Američané získají pocit, že dosáhli na Blízkém východě historického úspěchu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

rozdávání volebních materiálů v Iráku | Foto: ČTK/AP

Američané dělají všechno pro to, aby se volby, do kterých tolik investovaly, povedly. Zahraniční novináři dostávají podrobné informace ze zákulisí, diplomatická služba je bombarduje zprávami po internetu a telefonáty. Někteří z 25 tisíc registrovaných Iráčanů, kteří se ve Spojených státech dostavili volit, tančili na ulicích a vhození jejich hlasovacího lístku provázeli volební komise potleskem. Jeden volič děkoval prezidentu Bushovi.

Většina Iráčanů žijících ve Spojených státech ale zůstala doma a část z nich se nechala slyšet, že ke svobodným volbám má zítřejší událost v Iráku daleko. Američané cítí, že teď už nemohou pro úspěch voleb udělat více než hlídat jejich co nejbezpečnější průběh a věří, že budou pro Iráčany co nejlegitimnější.

Markéta Kaclová, Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme