Ve Spojených státech roste kvůli iráckým volbám nervozita

V předvečer iráckých voleb roste ve Spojených státech nervozita. Pokud zítra nepůjdou Iráčané z jakýchkoliv důvodů k volbám nebo jejich výsledky nepřijmou jako legitimní, bude to pro Spojené státy velký neúspěch. Pokud ale lidé překonají strach a volby zákonodárců podpoří, Američané získají pocit, že dosáhli na Blízkém východě historického úspěchu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

rozdávání volebních materiálů v Iráku | Zdroj: ČTK

Američané dělají všechno pro to, aby se volby, do kterých tolik investovaly, povedly. Zahraniční novináři dostávají podrobné informace ze zákulisí, diplomatická služba je bombarduje zprávami po internetu a telefonáty. Někteří z 25 tisíc registrovaných Iráčanů, kteří se ve Spojených státech dostavili volit, tančili na ulicích a vhození jejich hlasovacího lístku provázeli volební komise potleskem. Jeden volič děkoval prezidentu Bushovi.

Většina Iráčanů žijících ve Spojených státech ale zůstala doma a část z nich se nechala slyšet, že ke svobodným volbám má zítřejší událost v Iráku daleko. Američané cítí, že teď už nemohou pro úspěch voleb udělat více než hlídat jejich co nejbezpečnější průběh a věří, že budou pro Iráčany co nejlegitimnější.

Markéta Kaclová, Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme