Ve Spojených státech se snaží oddělit další siamská dvojčata

Složitou operaci zahájili lékaři v dětském lékařském centru v Dallasu. Děti, které pocházejí s Egypta, jsou srostlé k sobě hlavičkami. Delikátní operace dvojčat z Egypta začala ráno místního času a potrvá 18 až 24 hodin.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

operace | Foto: Armáda ČR

Lékaři upozorňují, že jeden nebo oba chlapci nemusejí riskantní zákrok přežít, nebo vyváznou s poruchami mozku. Průběh zákroku sleduje severoamerický zpravodaj Miroslav Konvalina.

Přesto se po asi ročním zvažování k operaci odhodlali. Děti mají oddělené mozky, ale sdílejí množství cév. Dvouletí bratříčci Ibrahimové Ahmed a Mohamed se narodili v Egyptě, ale velkou část svého života už strávili s lékaři v Texasu, kde se jim dostalo naděje a teď i pomoci.

Na světě se ročně rodí 200 siamských dvojčat, z nichž půlka se nedožije jednoho roku. V posledních třech letech bylo odděleno nejméně pět siamských dvojčat, tři operace byly úspěšné.

Americkým lékařům se už letos v Los Angeles podařilo oddělit devítiměsíční siamská dvojčata. Zákrok trval 24 hodiny. Holčičky se narodily srostlé v oblasti břicha a kyčlí. Zdravotníci museli při zákroku oddělit mnoho vnitřních orgánů, včetně jater.

Dívenky se narodily spolu s třetí sestrou, která je v pořádku, a na světě jsou teprve druhý podobný případ trojčat. Holčičky měly od narození každá jednu nohu a jednu společnou dolní končetinu. Její tkáň byla použita na rekonstrukci pánevních oblastí obou.

Veřejnost si pamatuje i červencový tragický konec, který uzavřel mnohahodinový boj singapurských lékařů o život dvou srostlých siamských dvojčat z Íránu. První - Ladan - zemřela krátce po rozdělení mozků, druhá byla ještě nějakou dobu v kritickém stavu, po několika hodinách ale byli lékaři nuceni i u ní konstatovat smrt.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme