Ve Spojených státech volí tisíce Čechů. V celé zemi jsou ale jen 4 hlasovací místnosti

První hlasy v prezidentské volbě dostali kandidáti na americkém kontinentu. Volební místnost na českém velvyslanectví ve Washingtonu se otevřela už ve čtvrtek v 20.00 středoevropského času. Volit je pak možné už jen v Los Angeles, Chicagu a New Yorku. Někteří to tak mají k nejbližší urně i několik tisíc kilometrů. Mezi Čechy v Americe je ale zatím o prezidentské volby větší než o podzimní parlamentní.

Tento článek je více než rok starý.

Washington / Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezidentské volby 2018 - Miloš Zeman a Jiří Drahoš

Prezidentské volby 2018 - Miloš Zeman a Jiří Drahoš | Foto: Libor Plíhal | Zdroj: ČTK

Volební urna ve Washingtonu je určena Čechům i z míst tak vzdálených, jako jsou Texas, Portoriko nebo Jamajka. Žádná dostupnější možnost neexistuje, a to se za dva týdny možná bude volit znovu.

„Volič, který cestuje nebo obětuje nejvíc času a vzdálenosti na to, aby mohl volit, přijede ze státu Georgia, což je zhruba šest hodin jízdy automobilem,“ přemítá pro Radiožurnál o cestovatelských rekordmanech český konzul ve Washingtonu Pavel Pitel.

O řadě dalších krajanů ví, že by volili rádi, ale stovky až tisíce kilometrů jsou pro ně nepřekonatelné: „Požadavků registrujeme spousty. Jen dnes ráno jsem zodpovídal asi pět dotazů ze státu Florida, kde se lidé chtěli účastnit voleb, kvůli vzdálenosti jim to bohužel nebude umožněno.“

„Velká část krajanské populace dlouhodobě volá po umožnění nějaké distanční volby. Ať už korespondenční, která je asi jednodušší, nebo elektronické, což asi není hudba blízké budoucnosti. Korespondenční volba by spoustě krajanů v tak velkých státech, jako jsou Spojené státy nebo Austrálie, kde jsem předtím sloužila, rozhodně usnadnila volbu,“ přidává Pitel.

Ve Spojených státech je teď podle Pitela zapsáno ve volebních seznamech přibližně tisíc Čechů. Volební účast bývá 70procentní a další lidé přicházejí s voličskými průkazy.

„Pro mě to je nejen poprvé v zahraničí, ale vůbec poprvé i mimo domov. Rozhodli jsme se, že sem pojedeme, pár dní před Vánoci. Hned potom jsem věděl, že si zařídím voličský průkaz a přichystal se tak, abych na to nezapomněl,“ říká Martin Peterka z basketbalové federace, který je ve Washingtonu na služební cestě za hráčem NBA Tomášem Satoranským.

Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme