Ve Spojených státech vrcholí volební kampaň. Američané jdou zítra k volbám

Američané budou volit prezidenta. Průzkumy napovídají, že výsledek voleb bude velmi těsný. Demokratický prezident Barack Obama a jeho republikánský soupeř Mitt Romney do poslední chvíle přesvědčují voliče ve státech, kde není výsledek předem jasný. Během dneška se mají objevit na 14 mítincích v celkem osmi státech.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezidentská kampaň ve Spojených státech

Prezidentská kampaň ve Spojených státech | Foto: Brennan Linsley | Zdroj: ČTK

I poslední průzkumy potvrzují, že výsledek bude velmi těsný. Například průzkum Rasmussen Reports dává o jedno procento hlasů víc republikánovi Romneymu, jenže to je celoplošný průzkum, který nebere v potaz hlasování ve sboru volitelů. Podle výsledků průzkumů z jednotlivých států má Obama získat o něco větší podporu.

V Chicagu většinou lidé volí pro demokraty. Voliči také často říkají, že budou hlasovat pro Baracka Obamu, což ale neznamená, že by byl bez šance také republikán Mitt Romney, který přiletí na volební noc do Bostonu v Massachusetts.

Mitt Romney poslední den před volbami mohutně finišuje se svým týmem. Dnes zaletí do tří nerozhodnutých států. Začal na Floridě, bude ještě ve Virginii a Ohiu. Na poslední chvíli se snaží přesvědčit nerozhodnuté voliče, že ten, kdo dá Američanům práci a nastartuje americkou ekonomiku, je právě on.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktoři Českého rozhlasu Vít Pohanka, Pavel Polák a Robert Mikoláš mluví o nadcházejících prezidentských volbách v Ozvěnách dne na Radiožurnálu

Nerozhodnuté státy, kterých je přibližně devět, budou při volbě prezidenta rozhodující. Svou mnohaměsíční kampaň skončí Romney dnes večer v New Hampshire.

Volby se sice blíží, ale pro mnoho Američanů v oblastech postižených bouří Sandy nejsou to hlavní v jejich životě. Skoro dva miliony lidí na východním pobřeží stále nemá elektřinu. Někteří také odešli daleko od domova, kde mají volební právo.

V New Yorku mají úřady udělat vše, co je v jejich silách, aby pomohly volebním komisím v zajištění hlasování. Ve státě New Jersey musela státní správa přijmout zvláštní opatření. Lidé, kteří se nemohou dostavit do svého okrsku, protože například před bouří odešli k příbuzným, mohou volit, jakoby byli v zahraničí a poslat své halsy emailem nebo faxem.

Obama, nebo Romney? Morgan Freeman a Clint Eastwood jsou 'nesmiřitelní'

Číst článek

Na výsledky amerických prezidentských voleb čeká celý svět. Ať zvítězí Obama nebo Romney, pro Českou republiku se toho moc nezmění.

Nadstandardní vztahy mezi Washingtonem a Prahou nezařídila ani Madeleine Albrightová, ani Václav Havel. Česká republika zůstává pro Washington jednou z malých zemí Evropské unie. Praha nicméně bude nadále spojencem Washingtonu, bez ohledu na výsledky amerických prezidentských voleb.

Americkým volbám se bude Radiožurnál věnovat podrobně, v noci z úterý na středu začne od půlnoci vysílat volební speciál.

USA - prezidentské volby | Foto: Český rozhlas

Robert Mikoláš, Vít Pohanka, Pavel Polák, Eva Presová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme