Ve sporu o Falklandy hraje stále důležitější roli nerostné bohatství

V okolí Falklandských ostrovů se našly nezanedbatelné zásoby ropy a místní uzavřená komunita řeší, jaké změny může začátek těžby přinést. Obyvatelé se strachují například o panenskou přírodu. Chápou ale, že nerostné bohatství představuje významný trumf ve hře o budoucnost sporného území.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Falklandy | Foto: Jiří Hošek

„Zatím je jasné, že se komerčně bude dát těžit ropa z naleziště severně od ostrovů. Když navíc průzkum ukáže patřičné zásoby i na jižním poli, vznikne tu skutečně zásadní ropný průmysl,“ soudí guvernér Falkland a tím pádem nejvyšší představitel Spojeného království na ostrovech Nigel Heywood.

Severní ropné pole vzdálené asi 200 kilometrů od pobřeží by mělo podle průzkumů skrývat zásoby ve výši 328 milionů barelů. Nejen podle guvernéra by se peníze z těžby ropy, která by měla začít v roce 2017, mohly stát významným pilířem falklandské ekonomiky a také politickou zbraní.

„Argentina se právem obává, že jakmile ostrovy získají další zdroj příjmů, bude ještě těžší přimět falklandskou vládu i Velkou Británii k jednáním o suverenitě,“ upozorňuje odborník na geopolitiku jižního Atlantiku Klaus Dodds.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj Českého rozhlasu Jiří Hošek se na Falklandských ostrovech zajímal o těžbu ropy

Část Falklanďanů se ale strachuje, že by těžba černého zlata mohla navždy změnit ráz ostrovů. Bojí se také, že přiláká různé pochybné existence.

„Chceme se co nejvíc držet norského modelu. Ve Stanley rozhodně nevzniknou mrakodrapy a zdejší společnost se nestane konzumní. Měl by vzniknout fond trvale udržitelného rozvoje Falkland, ze kterého se budou čerpat peníze, až se ropná naleziště vyprázdní,“ uklidňuje Nigel Heywood. Ten věří, že zásoby vydrží minimálně po dobu 30 let.

Argentinská vláda upozorňuje na možná ekologická rizika a skutečnost, že by si malé ostrovy neměly šanci poradit s případnou havárií.

Životní prostředí nade vše

„Co se týče počasí a vlnobití, nejsou podmínky u Falkland ničím výjimečné ve srovnání třeba s těžbou v Severním moři. Průměrná rychlost větru a výška vln je asi větší než ve zbytku světa, ale projektanty ropných zařízení zajímají maximální hodnoty. A ty extrémní nejsou,“ uvádí šéf ostrovního úřadu pro nerostné bohatství Stephen Luxton.

Detailní plány počítají s nasazením zakotvených těžebních lodí. „My si tady na ostrovech životního prostředí nade vše ceníme. Je to naprosto zásadní pro náš rybolov i cestovní ruch. Na těžbu ropy se budou vztahovat nejpřísnější ekologická i bezpečnostní měřítka. I to se učíme v Norsku, které nám vychází velmi vstříc. Ropné společnosti navíc musejí vypracovat plány pro řešení krizové situace, ale hlavní důraz stejně klademe na prevenci,“ říká Luxton.

„Měli jsme spoustu času porozhlédnout se po světě, jak s těžbou ropy naložit, a čeho se naopak vyvarovat,“ vzkazuje guvernér Heywood, který Falklandy rozhodně nevidí a ani nechce vidět coby jihoatlantický Kuvajt nebo Katar.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme