Ve Štrasburku panuje napětí před hlasováním o nové Evropské komisi

Velmi vyrovnané jsou síly před dnešním klíčovým hlasováním Evropského parlamentu o nové Evropské komisi Jose Barrosa. Není proto vyloučeno, že europoslanci komisi odmítnou. Barroso totiž nenabídl ústupek, který by uspokojil poslance rozhořčené kauzou Buttiglione.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rocco Buttiglione | Foto: EPA

Výroky kontroverzního Itala o homosexuálech a o ženách vyprovokovaly v Evropské unii drama, které před několika týdny čekal málokdo. Baroso přitom včera potvrdil, že nehodlá přeřadit profesora Buttiglioneho nas jiný resort, než -li spravedlnost nebo vnitro: "Musím vám říci velmi otevřeně, že podle mne si tento tým podporu zaslouží."

Jiný názor mají ovšem zelení, komunisté, euroskeptici, socialisté a značná část liberálů. Ti se ještě včera večer s Barrosem setkali, ale odcházeli zklamaní a Barroso před novináři unikl, aniž by řekl jediné slovo.

Pokud by ti, kdo to včera deklarovali, hlasovali skutečně proti, komise by zřejmě důvěru nezískala. Hlasování je přitom jmenovité a bude velmi záležet na počtu absencí.

Pokud by komise neprošla, Prodiho tým bude muset pokračovat v práci i po 1. listopadu, což je datum, kdy má Barrosova komise začít oficiálně pracovat.

Milan Kopp, Pavla Kvapilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme