Ve Štrasburku se střetla policie s protestujícími dokaři

Demonstrace přístavních dělníků odstartovala zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku, velké evropské přístavy současně paralyzovala stávka. Důvodem je návrh směrnice o liberalizaci přístavních služeb.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

demonstrace přístavních dělníků ve Štrasburku | Foto: AFP

Celkem mírný protest přístavních dělníků se postupně měnil v konfrontaci s policií - už v ulicích Štrasburku docházelo k ojedinělým incidentům. Někteří demonstranti začali házet kamení, dělbuchy a pivní láhve na hlídkující policejní těžkooděnce, rozbíjeli okna u zaparkovaných aut i přilehlých domů. Policisté odpovídali slzným plynem.

Hlavní bitva se ovšem rozhořela přímo před hlavním vstupem do budovy Evropského parlamentu, do kterého se pro hustý oblak slzného plynu nedalo několik desítek minut vstoupit jinak než postranními vchody pro personál. Policisté nasadili také vodní děla - několik oken demonstranti rozbili.

"Bráníme tady svou práci," vysvětluje přístavní dokař Joss z francouzského přístavu Le Havru. Evropská směrnice, o které mají europoslanci hlasovat, by totiž umožnila, aby majitelé pro vykládku používali vlastní nebo najaté pracovní síly.

"To by znamenalo, že jiní lidé z jiných zemí dostanou naši práci - a to se nesmí stát, ne u nás v Belgii, ne Antverpách," říká jiný demonstrant.

Někteří eurposlanci už zahájili kampaň proti přijetí směrnice o liberalizaci přístavních služeb. Podle posledních zpráv se proti vyslovuje například i německá vláda.

Marika Táborská, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme