Ve střední Itálii začíná lanýžová sezóna. Kilo se dá sehnat za 150 eur

Středoitalské městečko Aqualagna žije v těchto dnech lanýžemi. Tamní veletrh těchto vzácných hub patří k nejvýznamnějším v Itálii, i když jim stále ještě konkurují trhy lanýžů v Piemontu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lanýž černovýtrusý (Tuber melanosporum) | Foto: Wikipedia

Lanýže v Itálii rostou prakticky v celých Alpách a Apeninách. Nejznámější a také nejcennější jsou sice bílé lanýže ze západní části Alp, zejména z Piemontu, ale rostou hodně i v Toskánsku, Umbrii a Markách až po Irpinii v Kampánii.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na lanýžovou sezónu se zaměřila spolupracovnice ČRo Vědunka Lunardi.

Ve střední Itálii asi pět druhů lanýžů roste téměř po celý rok. Teď je ale ta nejlepší sezóna na černé lanýže, které jsou výborné, ale o něco levnější, než lanýže bílé z Piemontu. A právě černé lanýže, které rostou v říjnu a listopadu, se prodávají na lanýžovém veletrhu v Aqualagni.

Kvůli nim je v tomto období už pětačtyřicet let v Aqualagni velmi rušno. Do města přijíždějí zájemci a turisté nejen z celé Itálie, ale také z Německa, Holandska i Japonska a Spojených států.

Cena lanýžů závisí na úrodě. Letos stojí kilogram malých černých lanýžů od 150 eur až za 1500 eur za kilo velkých bílých. Ale na maso, špagety, do sýrů nebo na pizzu stačí pár gramů. Ceny jdou navíc v posledních letech dolů. I kvůli tomu, že se lanýže začínají stále více pěstovat.

Volné houbaření v Itálii neexistuje

Narozdíl od Česka, kde se chodí houbařit zcela běžně, platí v Itálii přísnější pravidla. Každý houbař tam musí mít i na sbírání obyčejných hub zvláštní povolení. To znamená, že než dostane průkaz, musí udělat zkoušku.

Průkaz je samozřejmě potřeba i na sběr lanýžů. A to není všechno, zapotřebí je také vycvičeného psa, protože lanýže rostou pod zemí. Psům lanýže chutnají a tak je vyhledávají. V italských lesích sice často ucítíte silnou houbovou vůni, ale nevidíte nikde nic - vycvičený pes jde najisto.

Houbařské pytlačení se dost přísně hlídá. Kdo je přistižen při sběru hub nebo lanýžů bez průkazky, je pokutován. Teď právě vyšla zpráva, že v Toskánsku byli pokutováni tři muži. Neměli průkaz, a šli proto na lanýže v noci. I to je zakázané, takže dostali dvounásobnou pokutu.

Vědunka Lunardi Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme