Kanada 6:1 Česko

Ve Švédsku havarovala vojenská stíhačka Gripen

Letoun švédského vojenského letectva JAS 39 Gripen havaroval v jižní části Švédska. Stíhačka začala těsně před přistáním z dosud nezjištěných příčin hořet. Pilot vyvázl nezraněn. České armádní letectvo, které je vybaveno stíhačkami stejného typu, zatím neplánuje žádná omezení v letech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nadzvukový letoun JAS-39 Gripen | Foto: Ministerstvo obrany ČR

K havárii došlo krátce před čtrnáctou hodinou, kdy pilot Gripenu přistával na letecké základně F17. Podle mluvčí této základy Catariny Bergsellové začala stíhačka těsně před přistáním hořet. Přistát se jí podařilo podle Bergsellové takzvaně "na břiše".

Pilot vyvázl bez zranění a hořící trup se po chvíli podařilo uhasit. Příčina nehody dosud není známa.

Za posledních deset let jde u stíhacího letounu, jehož výrobcem je švédská firma Saab, o v pořadí pátou nehodu. Ani v jednom případě se však nikomu z pilotů nic nestalo.

České letectvo, které vlastní čtrnáct Gripenů, zatím neplánuje, že by letadla stáhlo z provozu. "Lety Gripenu u Armády České republiky jsou zatím bez omezení. V případě, že by švédská strana zjistila příčiny, tak je povinná podle platných smluv nás o tom informovat," řekl Radiožurnálu Radko Čapek z tiskové služby Ministerstva obrany.

Pokud by Švédsko objevilo nějaké závažné poruchy, česká armáda by pak podle Čapka musela přijmout patřičná opatření.

Přečtěte si také:
Švédsko po havárii zastavilo lety moderních verzí gripenů
Česká armáda kvůli havárii pozastavila lety gripenů

Tomáš Sniegoň, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme