Ve Švédsku přibývá lidí, kteří si přejí vstup země do NATO. Bojí se Ruska

Rusko údajně vůči Švédsku vede informační válku. Tvrdí to autoři studie Institutu pro mezinárodní záležitosti, podle kterých Moskva v rámci dezinformační kampaně šíří falešné zprávy a dokumenty. Kvůli možnému ohrožení ze strany Ruska roste počet Švédů, kteří podporují vstup své země do NATO.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

NATO

NATO | Zdroj: Reuters

Švédský Institut pro mezinárodní záležitosti se ve své studii zabýval tím, jak funguje ruská snaha ovlivnit obyvatele Švédska na příkladu lokální mutace portálu Sputnik. Studie zároveň uvádí celkem 26 případů falešných zpráv, které se letech 2014 až 2016 objevily v tamním veřejném prostoru.

Je mezi nimi je například dopis údajně od ministra obrany šéfovi švédského zbrojařského koncernu BAE Systems diskutující prodej zbraní Ukrajině. Další dokument zase měl potvrzovat údajné spiknutí Švédska a NATO o tajných dodávkách zbraní pro tzv. Islámský stát.

Falešné informace se zrnkem pravdy. Švédové zkoumali, jak funguje ruská propaganda

Číst článek

Vstup Švédska do NATO v současnosti zhruba třetina obyvatel podporuje, třetina je proti a třetina je nevyhraněná. V zemi zároveň probíhá velká diskuse o zachování, či naopak nezachování neutrality i mezi politiky a v parlamentu.

Jak vláda tvořená sociálními demokraty a Zelenými, tak i opozice, konkrétně Strana moderátů, což jsou dřívější konzervativci, se vzácně shodují na vnímání hrozby ze strany Ruska a převládá mezi nimi také proukrajinské mínění. Liší se však v pohledu na možný vstup do NATO. Podle vlády by to naopak vyvolalo odvetné kroky ze strany Moskvy a zvýšilo by se napětí mezi oběma zeměmi.

Švédská vláda v současnosti zvyšuje výdaje na zbrojení. V letech 2016 až 2020 v přepočtu o třicet miliard korun. Tamní armáda se také častěji zapojuje do vojenských cvičení Aliance, ať už ve Španělsku, příští rok pak v Norsku.

Stockholm také neumožnil využití švédských přístavů pro infrastrukturu potřebnou k budování plynovodu Nord Stream z bezpečnostních důvodů. Je ale otázkou, zda případný vstup Švédska do NATO bude rozhodujícím momentem v příštích volbách. Švédy totiž mnohem více trápí nedostatek bytů nebo problematika migrace.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme