Ve Švédsku se mluví o opakování voleb

Za nebývale dramatických okolností sčítalo Švédsko hlasy po nedělních parlamentních volbách. A ani teď nemá největší skandinávská země jasno. Kvůli velmi těsným výsledkům se do parlamentu dostala extrémně pravicová strana Švédských demokratů. Mluví se navíc i o možném opakování voleb.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stockholm, švédský parlament | Foto: Fotobanka stock.xchng, Hans Thoursie

Příznivci vítězné pravicové koalice až do včerejška doufali, že konečné sčítání hlasů jejich stranám přece jen přiřadí tři mandáty, které jim v 349 místném parlamentu chyběly k dosažení většiny.

Pravice nakonec skutečně získala o mandát víc, než při nedělních předběžných výsledcích, avšak v parlamentu na většinu ani tak nedosáhne a role jazýčku na vahách připadne nacionalistickým extremistům.

Nebývale těsný výsledek znamenal v konečném součtu boj o každý hlas, ale také odhalení přinejmenším lokálně významných nesrovnalostí. V jednom volebním okrsku se například našlo až 1 000 ‚zapomenutých‘ hlasů.

Několik protestů proti takovému postupu již bylo podáno a vyloučit dokonce nelze ani možnost opakování voleb.

Tomáš Sniegoň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme