Ve Švédsku se mluví o opakování voleb

Za nebývale dramatických okolností sčítalo Švédsko hlasy po nedělních parlamentních volbách. A ani teď nemá největší skandinávská země jasno. Kvůli velmi těsným výsledkům se do parlamentu dostala extrémně pravicová strana Švédských demokratů. Mluví se navíc i o možném opakování voleb.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stockholm, švédský parlament | Foto: Fotobanka Stock.xchng, Hans Thoursie

Příznivci vítězné pravicové koalice až do včerejška doufali, že konečné sčítání hlasů jejich stranám přece jen přiřadí tři mandáty, které jim v 349 místném parlamentu chyběly k dosažení většiny.

Pravice nakonec skutečně získala o mandát víc, než při nedělních předběžných výsledcích, avšak v parlamentu na většinu ani tak nedosáhne a role jazýčku na vahách připadne nacionalistickým extremistům.

Nebývale těsný výsledek znamenal v konečném součtu boj o každý hlas, ale také odhalení přinejmenším lokálně významných nesrovnalostí. V jednom volebním okrsku se například našlo až 1 000 ‚zapomenutých‘ hlasů.

Několik protestů proti takovému postupu již bylo podáno a vyloučit dokonce nelze ani možnost opakování voleb.

Tomáš Sniegoň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme