Ve Švédsku začaly rozhovory o sestavení nové vlády

Po nedělních parlamentních volbách dnes ve Švédsku začaly rozhovory o sestavování nové vlády pro příští čtyři roky. Politická situace v zemi je komplikována tím, že úřadující vládní koalice pravého středu sice obhájila své vládní postavení, ale nezískala parlamentní většinu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fredrik Reinfeldt | Foto: www.se2009.eu

V případě nedohody s některou ze stran levicové opozice tak může být menšinová vláda pravice závislá na hlasech krajních nacionalistů, kteří se do parlamentu dostali vůbec poprvé.

Staronový švédský premiér Fredrik Reinfeldt dnes zahájil za svou vládu rozhovory s dosud opoziční stranou zelených. Cílem těchto jednání o politické spolupráci je dosáhnout parlamentní většiny, kterou pravice sama získat nemůže.

Šance na dohodu se sice zatím nejeví jako velká, ale vzhledem k tomu, že ještě před několika hodinami zelení jakékoli jednání s pravicí odmítali, je i tak viděna jako slušný pokus o nalezení konstruktivního řešení, které by vliv krajní pravice v parlamentu omezilo na minimum.

Premiér Reinfeldt vyhlásil, že novou vládu pro budoucí období chce představit už 5. října, a to i v případě, že jednání se zelenými ztroskotají. Zda by pravice mohla Švédsku vládnout menšinově a přitom zcela ignorovat hlasy extrémních nacionalistů se však teprve uvidí.

Igor Maňour, Tomáš Sniegoň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme