Ve svém rozpočtovém plánu láká Obama voliče na vyšší daně pro bohaté

Americký prezident Barack Obama představil svoje rozpočtové priority. Chce především zvýšit daně z investičních zisků a také daně pro nejbohaší Američany. Šetřit plánuje v rozpočtu ministerstva obrany a větší výdaje by naopak chtěl dát na školství.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Barack Obama | Foto: Pablo Martinez Monsivais | Zdroj: ČTK

Jeho návrh je ale především signálem pro voliče, kteří budou v listopadu vybírat budoucího prezidenta. Obamův plán totiž nemá velkou šanci projít dolní komorou ovládanou republikány a výsledný rozpočet bude zcela jistě vypadat odlišně.

Obama při představování rozpočtu obhajoval především plánovaný devítisetmiliardový schodek. „Hlavní idea mého rozpočtu je tato: v době, kdy naše ekonomika vytváří stále více nových pracovních míst, musíme udělat všechno, co je v našich silách, abychom tento trend udrželi,“ prohlásil.

„Jistě – musíme snížit náš deficit a já navrhuji některé bolestivé škrty. Ale nemůžeme škrtat bezhlavě, k růstu se nemůžeme proškrtat,“ dodal.

Přehrát

00:00 / 00:00

Barack Obama při projevu o plánovaném rozpočtu

Upozornil, že Američané mají na vybranou: „Můžeme se rozhodnout, že vytvoříme zemi, kde se několik lidí bude mít opravdu dobře, zatímco zbytek bude živořit. Nebo můžeme obnovit hospodářství, ve kterém má každý svoji šanci a kde dostane každý spravedlivý podíl. Kde každý hraje podle stejný pravidel – Washington, Wall street i obyčejní lidé.“

Ondřej Himmer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme