Ve světě přibývá zemí, které omezují přístup k internetu

Ve světě přibývá zemí, které v menší, nebo větší míře omezují přístup k internetu. Vyplývá to z výročního indexu, který vydává nadace World Wide Web Tima Bernerse-Leeho. Ten upozornil, že vlády na řadě míst světa posilují cenzuru internetu, a vyzval, aby byl přístup k webu uznaný jako základní lidské právo.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zakladatel nadace World Wide Web Tim Berners-Lee

Zakladatel nadace World Wide Web Tim Berners-Lee | Zdroj: Reuters

Ze žebříčku vyšly nejlépe skandinávské země, Velká Británie a Spojené státy. Nejhůř pak Jemen, Barma a Etiopie. Česko se na seznamu 86 zemí umístilo až na konci třetí desítky, konkrétně na 28. místě.

„Index se skládá z několika složek. Asi největší problém, který index u nás vidí, je způsob, jakým internet přispívá naší společnosti, ekonomii, politice a životnímu prostředí. To byl asi ten největší tahoun, který způsobil, že jsme si oproti loňskému roku pohoršili o čtyři příčky,“ říká Ondřej Filip, výkonný ředitel CZ.NIC, zájmového sdružení poskytovatelů internetových služeb.

Přehrát

00:00 / 00:00

O svobodě přístupu k internetu mluvil Ondřej Filip, výkonný ředitel CZ.NIC, zájmového sdružení poskytovatelů internetových služeb

Jednou ze složek indexu je ale i to, zda země filtruje nebo blokuje obsah. Tam Česká republika obsadila poměrně lichotivou první příčku.

Kritéria žebříčku jsou celkem čtyři. Kromě dvou zmíněných je to ještě přístup k internetu, tedy nejen infrastruktura, ale i vzdělanost lidí a jejich schopnost využívat web. A relevantní obsah. Zda máme dostatek informací.

„Tam jsme trochu v nevýhodě, protože jsme menší země a vytvářet obsah pro menší publikum je komplikovanější. Na druhou stranu výrazně menší země, například Estonsko, jsou na tom lépe. Na to se tedy nemůžeme vymlouvat,“ pokračuje Filip s tím, že souhlasí s nadací World Wide Web v tom, že snahy omezovat internet ve světě sílí:

„Je to ale především u režimů, které bychom neoznačili jako demokratické. Pro ně je toto demokratické, svobodné a otevřené médium problémem. Těmto vládám se nehodí otevřené šíření informací. Proto se pod rouškou jakýchsi bezpečnostních opatření a ochrany obyvatelstva snaží nějakým způsobem cenzuru implementovat.“

„Diskuze je ale relevantní i pro demokratické země. I tady jsou snahy internet řídit a kontrolovat, což samozřejmě otevřenosti a svobodě nepřispívá,“ dodává Filip.

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme