Ve Švýcarsku finišuje soud s manažery MUS, začal maraton závěrečných řečí

Švýcarský soud s bývalými manažery Mostecké uhelné vstoupil do poslední fáze. Od rána tam zní závěrečné řeči. Prokurátorka už prohlásila, že šéfové MUS vystavěli ‘dům lži‘, aby klamali své zaměstnance a český stát.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Kraus, který je obžalován v kauze MUS, se dostavil k soudu ve švýcarské Bellinzoně

Petr Kraus, který je obžalován v kauze MUS, se dostavil k soudu ve švýcarské Bellinzoně | Zdroj: ČTK

„Pravda je jednoduchá a čistá, zatímco lež složitá a nepřehledná,“ začala svůj projev prokurátorka Graziella de Falco Haldemannová. Už jen složitost celé konstrukce podle žalobkyně jasně ukazuje zločinné úmysly obžalovaných.

Ve své řeči pak de Falco Haldemannová vysvětlovala komplikovanou strukturu desítek firem a stovek bankovních kont, které si obžalovaní založili a jejichž cílem podle ní mělo být v tajnosti získat kontrolu nad Mosteckou uhelnou za její vlastní peníze.

Přehrát

00:00 / 00:00

Případ manažerů Mostecké uhelné sleduje u soudu v Bellinzoně zpravodaj ČRo Ondřej Bouda

Dvě a půl miliardy korun, které si jedna firma půjčila od Mostecké uhelné, pak přes několik prostředníků sloužily k nákupu asi 49 procent akcií MUS na trhu. Manažeři pak ze společnosti vyvedli 150 milionů dolarů, ze kterých financovali nákup zbylých akcii od státu, splatili z nich půjčku Mostecké uhelné, zaplatili korupci i vlastní zisky.

Zmizením financí měli zakrýt podvody v účetnictví, konkrétně snížením základního kapitálu po fúzi. Navíc měli stát podvodem přesvědčit, že akcie společnosti mají nižší hodnotu než ve skutečnosti.

Prokurátorka připomněla, že celou dobu využívali jména Appian k vytváření dojmu, že jde o strategického zahraničního investora. A aby vše prošlo bez povšimnutí, tak část financí měli použít i na uplácení náměstka ministerstva průmyslu a obchodu, jehož názor byl klíčový.

Po závěrečné řeči obžaloby přijdou na řadu obhájci a případně i obžalovaní. Právníci už předem odhadovali, že budou potřebovat přes 20 hodin čistého času, přičemž většinu zabere obhajoba. Soud je schopen zasedat denně 8 až 9 hodin, tedy asi do středy.

Z praní špinavých peněz a podvodů je ve Švýcarsku obžalováno šest bývalých manažerů Mostecké uhelné. Jsou to Antonín Koláček, Jiří Diviš, Marek Čmejla, Petr Kraus, Oldřich Klimecký a Belgičan Jacques de Groote. Hrozí jim nejen propadnutí majetku ve výši asi 14 miliard korun, ale také až 10 let za mřížemi.

Ondřej Bouda, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme