Ve Švýcarsku pokračuje soud v kauze Mostecké uhelné. Zatím se třemi ze šesti obviněných

U soudu ve švýcarské Bellinzoně pokračuje proces proti trojici bývalých manažerů Mostecké uhelné společnosti. Včera rozhodla švýcarská justice o měsíčním odkladu slyšení pro další tři obviněné z privatizačních podvodů, kteří tentokrát do Švýcarska nepřijeli. Soud s přítomnými Čechy znovu začal zhruba ve 14 hodin, zatím ale stále řeší procedurální záležitosti a na čtení vlastní obžaloby se pořád čeká.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budova federálního trestního soudu ve švýcarské Bellinzoně | Zdroj: ČTK

Švýcarský soud se zatím nedostal k meritu věci, rozhodl jen o rozdělení procesu na dva. Trojice obžalovaných, která se v pondělí dostavila k soudu, bude pokračovat podle původního plánu. Zbylí tři dostali předvolání na červen. Sedmý z původně obviněných mužů, Luboš Měkota, v březnu náhle zemřel.

Soud neuznal zdravotní stav Belgičana de Grooteho jako dostatečné vysvětlení pro jeho nepřítomnost u soudu. Česká dvojice obžalovaných Koláček s Klimeckým svou absenci nezdůvodnila vůbec.

Soud ale vyhověl námitkám jejich právníků, že podle švýcarských zákonů mají nárok na náhradní termín líčení. A proto tedy případ rozdělil, aby se teď nezdržoval, ale zároveň nepoškodil práva obžalovaných.

Soud si ale ponechal možnost časem oba procesy opět sloučit.

Oldřich Klimecký se nedostavil ke švýcarskému soudu v kauze MUS. Je doma v Mostě

Číst článek

V pondělí večer senát proces odročil s tím, že se i nadále bude věnovat procesním záležitostem. Jako první by měl řešit námitku právníka zesnulého Luboše Měkoty, který chce pokračovat jako plnohodnotný účastník procesu, přestože jeho klient zemřel, a byl tak ze žaloby vyškrtnut.

Nicméně jeho obstavený majetek je nadále předmětem řízení. V případě, že by soud rozhodl o tom, že pochází z trestné činnosti, mohl by ho zabavit. A právě proto obhájce trvá na další účasti, protože prý musí hájit zájmy případných dědiců.

Švýcaři se diví, že případ Mostecké uhelné nebyl i před českým soudem

Číst článek

V případě úspěchu by teoreticky mohl žádat odročení procesu až do ukončení dědického řízení v České republice, protože zatím není jasné, zda dědici pozůstalost přijmou a zda se budou chtít soudu účastnit. Jejich práva by ale podle právníka neměla být poškozena.

Čtení obžaloby je zatím v nedohlednu.

Ondřej Bouda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme