Ve Švýcarsku skončilo další přelíčení v případu Mostecké uhelné

Švýcarský soud v Bellinzoně pro dnešek ukončil projednávání jedné z největších ekonomických kauz v historii tamní justice. Podle obžaloby při privatizaci Mostecké uhelné došlo k podvodům za více než 26 miliard korun. Proces zatím uvázl na procedurálních otázkách.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vchod budovy federálního trestního soudu ve švýcarské Bellinzoně. | Zdroj: ČTK

Malý sál se stoly namačkanými v několika řadách, tak vypadá soudní síň ve Švýcarsku, kde se rozhoduje o osudu bývalých manažerů Mostecké uhelné obviněných z podvodů a porušení povinností při správě cizího majetku.

„Procesu se přímo v sále účastní asi dvacet lidí. Největší je po pravé straně skupina obžalovaných s právníky a jejich asistenty,“ popisuje soudní síň zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Ondřej Bouda, který přelíčení sledoval na místě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve Švýcarsku pokračoval soud s bývalými manažery Mostecké uhelné. Z místa se přihlásil zpravodaj ČRo Ondřej Bouda.

S nimi jsou i obhájci firem figurujících v obžalobě namačkaní až ke zdi. Proti nim zasedá obžaloba, tedy dvojice právníků společnosti Czech Coal Services, nástupnické firmy po Mostecké uhelné, státní prokurátorka a její asistenti.

V čele místnosti pak sedí tříčlenný senát se zapisovatelkou. Příliš volného prostoru tak v soudní síni není. Novináři sledují proces z místnosti, která se nachází o patro výš.

„Kromě novinářů se tam prakticky nikdo jiný nevejde. V místnosti jsou tři obrazovky, přes které sledujeme dění u soudu,“ vysvětluje zpravodaj ČRo.

Ve Švýcarsku pokračuje soud v kauze Mostecké uhelné. Zatím se třemi ze šesti obviněných

Číst článek

O osudu exmanažerů Mostecké uhelné přitom rozhoduje jeden ze tří hlavních federálních soudů ve Švýcarsku, který se specializuje na organizované hospodářské zločiny.

Hlavní budova soudu se ovšem v současné době rekonstruuje, proces se tak koná v provizorních prostorách policejní stanice, která se nachází u sídla soudu.

Soud včera proces z praktických důvodů rozdělil na dva. Výslechy svědků posunul na konec příštího měsíce, konat by se měly až po opětovném sloučení procesu, k němuž dojde 24. června.

Ondřej Bouda, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme