Ve Švýcarsku začala konference o Sýrii. Účastní se jí opozice i Asadův režim

Mezinárodní konference ve švýcarském Montreux začala hledat odpověď na otázku, jak ukončit vleklou syrskou krizi. Na místě jsou ministři zahraničí asi 40 států i zástupci syrské vlády a jejích oponentů. Cílem setkání je najít cestu k politickému ukončení syrské války, která připravila o život už na 100 tisíc lidí a z domovů vyhnala miliony uprchlíků.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký ministr zahraničí John Kerry a generální tajemník OSN Pan Ki-mun

Americký ministr zahraničí John Kerry a generální tajemník OSN Pan Ki-mun | Zdroj: Reuters

„Chceme najít demokratické a mírové řešení syrské krize,“ zahájil jednání generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Cesta to nebude snadná.

Cílem jednání ve Švýcarsku je zejména vytvoření humanitárních koridorů pro civilisty, případně i dohoda na základních obrysech příměří. Konečnou smlouvu o ukončení tříleté občanské války se s největší pravděpodobností na této schůzce vyjednat nepodaří. Před nerealistickými nadějemi varují i někteří účastníci.

„Bylo by chybou očekávat, že několik příštích dnů přinese pokrok ve smyslu nějakých velkých průlomů. Dvě jednající strany přijíždějí na konferenci s velmi rozdílnými názory na to, kam jsou ochotné ustoupit," řekl britský ministr zahraničí William Hague po příjezdu do Montreux.

Syrský prezident Bašár Asad hodlá znovu kandidovat v letošních prezidentských volbách a za téma konference považuje boj proti terorismu. Opozice naopak požaduje Asadovo odstoupení a cílem jednání je pro ni vytvoření přechodné vlády.

Fotografie o násilí v syrských věznicích

Odpůrci syrského režimu jsou před začátkem konference pobouřeni zprávou o týrání a vraždění tisíců vězňů. Zločiny vlády dosvědčují desítky tisíc snímků ztýraných zajatců, které údajně pořídil a propašoval fotograf vojenské policie.

Syrští představitelé pravost fotek odmítají. Podle jednoho z autorů zprávy - bývalého prokurátora válečných zločinů Desmonda da Silvy - jsou ale snímky průkazné. Podvyživení a zmučení lidé na nich prý vypadají jako vězni nacistických táborů.

Svět pobouřily fotky umučených syrských vězňů, režim je považuje za podvrh

Číst článek

„Dospěli jsme k závěru, že zabíjení mělo průmyslový charakter. Ty vraždy byly pravidelné, nepolevující a systematické, po několik let. Důkazy, které jsme shromáždili, s jistotou mohou podpořit stíhání podle mezinárodního práva,“ uvedl.

Společný postup krátce před začátkem syrské mírové konference hledali i prezidenti Ruska a Spojených států. O dlouhém a zevrubném telefonátu Baracka Obamy a Vladimira Putina informoval Kreml i Bílý dům.

Štěpán Macháček, Jan Prokeš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme