Ve Varšavě demonstrovaly desítky tisíc opozičních voličů, volby byly údajně zmanipulované

Ve Varšavě demonstrovaly desítky tisíc lidí. Vadí jim údajně zfalšované výsledky listopadových místních voleb. Protest organizovala opoziční strana Právo a spravedlnost.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pochodu v centru Varšavy se účastní desítky tisíc lidí | Foto: Vít Pohanka

"Je to občanský pochod za poctivé volby, demokracii a svobodu slova. Za všechno, co tvoří dobře fungující demokratický systém. Je to pochod pro Polsko,“ prohlásil v polském veřejnoprávním rozhlase Jaroslaw Kaczyński, předseda strany Právo a spravedlnost.

Opozice pochod svolala jako protest proti listopadovým místním volbám. Strana Právo a spravedlnost v nich měla podle všech průzkumů a předpokladů zvítězit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Demonstraci na obranu demokracie a svobody médií ve Varšavě sleduje zpravodaj Vít Pohanka

Poté ale nastaly velké problémy při sčítání hlasů, počítačový systém nefungoval, pětina hlasů byla neplatná a nakonec mírně zvítězila Občanská platforma a Lidová strana.

Pochodu v centru Varšavy se účastní desítky tisíc lidí | Foto: Vít Pohanka

Strana Právo a spravedlnost a mnozí její stoupenci to považují za důkaz toho, že volby byly nějakým způsobem zmanipulované, a proto dnes protestují.

Opozičních protestů se účastní především konzervativní a nábožensky založení Poláci z nižších sociálních vrstev, všech věkových kategorií. Stoupenci vlády je někdy hanlivě označují jako „Polsko druhé kategorie.“

Přicestovali lidé z celého Polska

Panu Waldemarovi, učiteli z Gdaňska, vadí dění v Polsku už tolik, že neváhal a s manželkou dorazit na demonstraci do Varšavy.

Právě 13. prosinec, výročí vyhlášení válečného stavu v roce 1981, považuje za ideální datum, kdy vyjádřit nespokojenost se stavem polské demokracie.

Přesto by ale vládní koalici Občanské platformy a Lidové strany podle posledního průzkumu agentury CBOS volilo přes 50 procent dotázaných. Organizátory protestu - tedy Opoziční Právo a spravedlnost - jen 28 procent.

Vzhledem k tomu, že v Polsku se příští rok budou konat parlamentní a prezidentské volby, lze protesty považovat jako určitou generálku na začátek volební kampaně, domnívá se zahraniční redaktor ČRo Vít Pohanka.

Pochodu v centru Varšavy se účastní desítky tisíc lidí | Foto: Vít Pohanka

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme