Ve Varšavě jednají středoevropští premiéři

Premiéři zemí Středoevropské dohody o volném obchodu (CEFTA) dnes jednají ve Varšavě o rozšíření Evropské unie. Na program by se podle informací z jednotlivých delegací měla dostat rovněž diskuse o liberalizaci vzájemného obchodu se zemědělskými produkty. Setkání hodlají zakončit podpisem deklarace s výzvou EU, aby ukončila mezivládní konferenci a vypracovala harmonogram svého rozšíření.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiéři zemí CEFTA, České republiky, Slovenska, Slovinska, Bulharska, Maďarska, Polska a Rumunska, ve společné deklaraci unii vybídnou k ukončení mezivládní konference, urychlení přístupových jednání a stanovení časového harmonogramu přijetí. Mezivládní konference o reformě institucí EU má být završena v prosinci na summitu EU v Nice, který by měl nastolit i dohodu o institucionální reformě unie a připravit ji tak na rozšíření, jehož přesné termíny stále nejsou známy.

Liberalizace zemědělského trhu v rámci CEFTA se stala jedním z předních témat po letošním uzavření dohod mezi EU a kandidátskými zeměmi o odstranění bariér ve vzájemném obchodu s těmito komoditami. Podmínky obchodu mezi zeměmi CEFTA tak za vztahy jednotlivých členů s EU zaostávají. „CEFTA je středoevropská dohoda o volném obchodu a já se obávám, že v poslední době jsme na ten volný obchod trochu pozapomněli,“ komentoval situaci během říjnového jednání ministrů CEFTA český ministr zemědělství Jan Fencl. Ten se účastní rovněž dnešního jednání premiérů.

Členové jednotlivých delegací ale v zemědělské oblasti dnes neočekávají zásadní průlom. Stanoviska jednotlivých členských států jsou v otázkách liberalizace zemědělského obchodu příliš vzdálená, aby bylo možné v blízké době očekávat jejich sblížení, řekl jeden z diplomatů sledujících jednání.

V programu českého premiéra Miloše Zemana je rovněž rozhovor s polským prezidentem Aleksandrem Kwašniewským. Tématem budou prezidentské volby v Polsku, které se konaly 8. října, a nedělní krajské a senátní volby v České republice. Zeman se setká rovněž s předsedou postkomunistického Svazu demokratické levice (SLD) Leszkem Millerem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme