Ve Varšavě o boji proti AIDS

V Evropě žijí skoro 2 miliony osob nakažených virem HIV. O nejnovějších způsobech léčení nemoci AIDS a o právech pacientů na účinnou léčbu jednají evropští epidemiologové na 9.mezinárodní konferenci o AIDS ve Varšavě. Účastníci poukázali na to, že AIDS je rostoucím problémem hlavně ve Východní Evropě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

boj proti AIDS | Foto: Jan Rosenauer

Ačkoli v Západní Evropě počet úmrtí na nemoc AIDS díky účinné léčbě klesá, v zemích východní Evropy hlavně v Rusku a na Ukrajině je situace opačná. Lidé umírají do 2 let po zjištění nákazy u nich. Nemoc bývá u mnoha osob diagnostikována příliš pozdě.

Podle odborníků z Evropského sdružení pro klinické zkoumání AIDS má problém této nemoci ve Východní Evropě politický charakter. Jak ve Varšavě uvedli, chybí tam osvětové programy, systematická diagnostika a léčení nemoci. Minulý rok pocházelo z 280 tisíc nově nakažených virem HIV v Evropě 200 tisíc právě z Evropy Východní.

Milan Kopp, Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme