Ve Varšavě pokračují americko-polské rozhovory o protiraketové základně

Američtí vyjednavači pokračují druhým dnem v rozhovorech o zřízení protiraketové základny v Polsku. Stejně jako u nás, i ve Varšavě vede americký tým diplomat John Rood.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

J. Rood (vlevo) a W. Waszczykowski | Foto: AFP

Z prvního dne americko-polských rozhovorů se na veřejnost dostalo jen minimum informací. Na jednacím stole leží několik dokumentů. Jak uvedl hlavní polský vyjednavač Witold Waszczykowski, jedním z nich je dohoda o základně:

"Tento dokument už jsme z velké části probrali a některé jeho pasáže jsme už dokonce odsouhlasili. Dnes budeme pokračovat a zároveň projednáme i jiné dokumenty. Například dohodu o vojensko-politické spolupráci mezi Spojenými státy a Polskem." Jak dále Waszczykowski dodal, všechny dohody by mohly být připraveny k podpisu za dva až tři měsíce.

Spojené státy chtějí umístit v Polsku deset protiraketových střel jako součást ochranného deštníku, který má chránit USA a část Evropy před případným útokem. Radarovou část základny zamýšlejí postavit v České republice.

Martin Dorazín, Katka Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme