Ve Varšavě se řeší osud exilového vůdce Čečenců

Exilového vůdce Čečenců Achmeda Zakajeva dnes zadržela polská policie. Následně skončil u prokurátora. Polské orgány ho musely zadržet, protože Moskva na něj před lety vypsala mezinárodní zatykač. Do Polska Zakajev dorazil na Světový kongres čečenského národa.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čečenský exilový vůdce Achmed Zakajev byl zadržen v Polsku | Zdroj: ČTK

Původně se chtěl Achmed Zakajev dnes ráno dobrovolně hlásit u varšavského prokurátora, ale nakonec ho tam po zadržení odvezla sama policie.

Moskva viní někdejšího čečenského politika a povstalce z terorismu, touží po jeho vydání do rukou ruské justice.

Přehrát

00:00 / 00:00

Téma v Ozvěnách dne komentovali novinářka Amina Umarova a politolog Tomáš Šmíd

Polský prokurátor po několikahodinovém výslechu Zakajeva požádal soud o poslání Čečence na 40 dnů do vazby. Soud by měl snad ještě dnes rozhodnout, buď jestli je vazba nutná a měl by začít případný proces vydání Zakajeva, nebo by měl být propuštěn.

Polská politická scéna je ve svém názoru jednotná: Zakajeva nevydáme, stejně jako Dánsko a Velká Británie. Ty totiž v minulosti v podobných případech žádostem Moskvy nevyhověly. Londýn navíc Zakajevovi udělil azyl.

Také politolog Tomáš Šmíd z Masarykovy univerzity v Brně je přesvědčený o tom, že Varšava Zakajeva Rusům nevydá.

„Jsem o tom přesvědčený především v kontextu toho, jak vypadají polsko-ruské vztahy. Polsko a Rusko jsou řekněme historičtí rivalové a Poláci často velice otevřeně vyjadřovali podporu tomu čečenskému odboji vůči Ruské federaci.“

„Takže jsou na té polské straně řekněme jakési sympatie, souznění,“ upozornil v Ozvěnách dne Radiožurnálu Šmíd, který také přiblížil osobnost čečenského exilového vůdce:

„Achmet Zakajev je představitel klasického etno-teritoriálního odboje, který požaduje čečenskou nezávislost a není nositelem nějakých radikálních islámských idejí. Je to klasický čečenský vlastenec, vycházející z čečenských tradic, nikoliv z radikálního islámu.“

Moskva na něj vydala zatykač přesto, že patří k umírněnému křídlu čečenského odboje a přeje si s Ruskem jednat. „To je celá ruská politika. Rusko vůbec nechce jednat o tom, co se děje v Čečensku,“ podotýká čečenská novinářka Amina Umarova z Rádia Svoboda.

Petr Vavrouška, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme