Ve Varšavě se zřejmě našly ostatky šifranta vojenské rozvědky

Jedna z největších afér polských tajných služeb je pravděpodobně vyřešena. Přesně před rokem zmizel Stefan Zielonka, důležitý šifrant vojenské rozvědky. Životy agentů byly v nebezpečí. Teď se našly ostatky těla, které by mohlo patřit právě jemu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Varšava - historické náměstí | Foto: Pavel Novák

Dva muži našli v řece ve Varšavě torzo mužského těla, které mělo u sebe dokumenty právě na jméno Stefan Zielonka. Případ okamžitě převzalo několik vyšetřovacích týmů. Po analýzách DNA bude jasné, jestli jde skutečně o pohřešovaného pracovníka šifrovacího oddělení.

Přehrát

00:00 / 00:00

Varšavský zpravodaj Petr Vavrouška v Odpoledním Radiožurnálu.

Stefan Zielonka měl opustit svůj byt loni v polovině dubna. Od té doby se po něm slehla zem. Nikdo o něm nic nevěděl a vlastně stále neví. Nejprve po něm intenzivně pátraly zpravodajské služby, později přiznaly tento fakt i veřejnosti.

Obávaly se, aby cizím zpravodajcům neprozradil vojenská tajemství. Znal totiž krycí jména agentů a informátorů Polska v zahraničí. Stejně jako způsob spolupráce tajných služeb v rámci Severoatlantické aliance.

O příčině jeho zmizení se objevovaly různé spekulace. Například to, že mohl spáchat sebevraždu nebo ztratit paměť. Před pár dny se pak v Polsku objevila další spekulace. A to ta, že šifrant prodal supertajné informace Číně, kde také údajně žije a pracuje pro tamní rozvědku.

Igor Maňour, Petr Vavrouška, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme