Ve Varšavě vozí o prázdninách turisty patrový autobus

Polská metropole Varšava se zhlédla v Londýně a zavedla do svého systému městské hromadné dopravy dvoupatrový autobus. Zatím pouze jeden a pouze na prázdninové víkendy. Varšavský doubledecker jezdí na zvláštní turistické lince, kterou ale využívají i běžní cestující. Cena jízdného se totiž neliší od ostatních prostředků městské dopravy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

dvoupatrový autobus | Foto: Pavel Novák

Autobus speciální linky č. 100 jezdí kolem nejzajímavějších míst Varšavy. Tedy samozřejmě jen tam, kde nejsou tramvajové troleje moc nízko. Městský dopravní podnik měl trochu problém s registrací dvoupatrového autobusu pro normální provoz. Majitelé všech vozidel vyšších než 4 metry totiž potřebují k provozu zvláštní povolení Ředitelství silnic a dálnic. A krytý patrový autobus o 6 centimetrů onu čtyřmetrovou hranici přesahuje.

"Musí se dávat velký pozor na to, co je nade mnou. Hlavně sledovat, kde jsou větve, semafory a lampy," říká řidič autobusu Mariusz Derežyński.

Na některých místech se musely pro účely jízdy autobusu trochu zkrátit větve stromů. Autobus č. 100 je normální linkou, i když s vyhlídkovou trasou a pouze víkendovým jízdním řádem. Chodí v něm také revizoři?

"Ještě se nestalo, že by v autobuse někoho kontrolovali, ale mají na to právo. Jsou tu normální označovače jízdenek a platí tu normální lístky."

Jedinou vadou na kráse varšavského patrového autobusu je podle jeho šoféra to, že v něm chybí průvodce. "Měl by tu při každé jízdě být. Je to vyhlídková linka a lidé jí jedou, protože chtějí něco vidět. Mohli by se o tom i něco dozvědět."

Někteří cestující ale s sebou mají své průvodce, takže alespoň dostanou základní informaci o tom, že přímo proti nim je hotel Viktoria a po pravé straně je vidět Hrob neznámého vojáka a Saský park.

Patrový autobus projede okruh od královského zámku, kolem pomníku varšavských povstalců přes bývalé židovské ghetto k budovám vlády, k parku Lazienki a zpět za hodinu a 40 minut.

V přízemí autobusu se ještě dá najít místo. Na horní palubě jsou ale všechna sedadla beznadějně obsazená.

"Je tu pěkný výhled. Lepší než z normálního autobusu," pochvaluje si desetiletý Bartek.

"Jen aby takových autobusů bylo víc a kdyby tak ještě byly bez střechy," přál by si pan Wojtek.

Výhled si pochvalují i manželé Justyna a Tomasz Wojtaszkovi. Prý by neuškodilo, kdyby byla v autobuse klimatizace. Tam nahoře pod střechou bylo opravdu dost nesnesitelně, ale ten výhled stál za to.

Pavel Novák, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme