Ve Varšavě začala konference o boji proti terorismu

Konference ve varšavském Prezidentském paláci se účastní 13 prezidentů a čtyři zástupci vlád zemí střední a východní Evropy. Českou republiku reprezentuje vicepremiér Pavel Rychetský. Její iniciátor - polský prezident Aleksander Kwasniewski v úvodu setkání zdůraznil, že hlas střední a východní Evropy v boji proti světovému terorismu musí být slyšet.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Katastrofa v New Yorku

Katastrofa v New Yorku | Zdroj: Reuters

"Schůzkou ve Varšavě dáváme světu najevo, že jsme připraveni bojovat s terorismem", řekl Aleksander Kwasniewski. Odpovědí na ohrožení musí musí být podle jeho slov rozšíření Evropské unie a přijetí nových kandidátů do Severoatlantické aliance. Účastníci varšavské konference mají přijmout kromě politické deklarace i plán konkrétních kroků v boji s terorismem.

Prostřednictvím telemostu na konferenci promluvil i americký prezident George Bush. Řekl, že teroristická organizace Al-Káida se snaží získat chemické, biologické a jaderné zbraně a usiluje o vyvezení teroru do celého světa.

"Žádný národ dnes nemůže stát stranou boje proti terorismu, žádný národ si nemůže být jist, že mu nehrozí nebezpečí", uvedl George Bush. Zopakoval svou vizi společného světového domu míru a svobody, kterou prezentoval během své nedávné návštěvy Varšavy. "Tato vize je dnes ohrožena, ale nemění se. S vaší pomocí ji naplníme" - řekl Bush účastníkům varšavské konference. V projevu také obhajoval americké nálety na Afghánistán. Základny teroristů v této zemi stojí podle jeho slov na začátku tažení proti terorismu ve světě. "Neskončíme, dokud všechny teroristické skupiny na celém světě nebudou nalezeny, zastaveny a poraženy".

Pavel Novák, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme