Ve Varšavě začíná summit NATO, má potvrdit vyslání tisíců vojáků do Pobaltí a Polska

V polské metropoli Varšavě dnes začíná summit Severoatlantické aliance. Předsedové vlád a prezidenti členských zemí podle očekávání potvrdí vyslání čtyř mezinárodních praporů do Pobaltí a východního Polska. Rusko tak má dostat jasný signál, že jakýkoli útok na jednu členskou zemi bude útokem na celou alianci.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ve Varšavě je vše připraveno na zahájení summitu NATO

Ve Varšavě je vše připraveno na zahájení summitu NATO | Zdroj: Reuters

„Schůzka ve Varšavě opět potvrdí, že Evropa a Severní Amerika společně chrání všechny spojenecké země proti možným hrozbám,“ řekl před zahájením aliančního summitu generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Zároveň poznamenal, že NATO nevyhledává konfrontaci a nepřeje si novou studenou válku.

„Varšavský summit bude mezníkem. Setkáváme se v době, která je rozhodující pro naši společnou obranu,“ řekl Stoltenberg. NATO podle něj vyšle jasnou zprávu, že je připraveno bránit všechny spojence. Za hlavní témata summitu označil odstrašení, obranu a zajištění stability pro sousední země.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve Varšavě začíná summit NATO. Hostem ČRo byl politický geograf s Institutu politologických studií FSV Michael Romancov

Varšavský summit by měl podle očekávání schválit vyslání čtyř mnohonárodních praporů do Pobaltí a Polska.

V každé jednotlivé zemi, tedy v Estonsku, Lotyšsku, Litvě a v Polsku, by měl působit jeden vícenárodní prapor čítající přibližně tisícovku mužů. Základem každé z jednotek budou síly některé členské země, doplněné menšími příspěvky jiných států.

Jednotky budou plně bojeschopné a pod aliančním vedením. Hlavní sílu v praporech mají tvořit Američané, Britové, Němci a Kanaďané. O případné české účasti se má ještě rozhodnout, řekl nedávno ministr obrany Martin Stropnický z hnutí ANO.

Polsko a Pobaltské republiky o něco takového usilují už dlouho, hlavně kvůli válce na východě Ukrajiny. Argumentují tím, že Moskva může využít ruskojazyčných menšin třeba v Estonsku nebo Lotyšku, aby destabilizovala členské země NATO. Stejně jako to udělala na východě Ukrajiny.

„Rusko má nezanedbatelné vojenské kapacity, a to jak konvenční, tak jaderné. A svoji politikou v poslední době ukazuje, že nemá příliš velký respekt k mezinárodním pravidlům a normám a že si je tvoří podle toho, jak vyhovují ruským zahraničněpolitickým cílům,“ vysvětlil předseda vojenského výboru NATO Petr Pavel, proč se musí aliance připravit na případný útok ze strany Ruska. Chápe ho ale pouze jako potenciální hrozbu. Za naléhavější problém považuje extremismus a terorismus.

„Velkým tématem dnešní schůzky bude, jak může aliance přispět k šíření stability, prosperity a bezpečnosti v okolí nestabilních zemí, jako je jižní a jihovýchodní okraj NATO, tedy celé severoafrické pobřeží, Blízký a Střední východ,“ doplnil Petr Pavel, čemu dalšímu se varšavský summit bude věnovat. Jednat by se mělo také o tom, jak si vedou současné mise NATO v Kosovu nebo Afghánistánu.

Odpoledne budou lídři zemí NATO včetně amerického prezidenta Baracka Obamy jednat o tom, jak se alianci podařilo splnit plány z posledního summitu v Británii. Kromě posílení a zrychlení obranných schopností jde také o zastavení propadu ve výdajích evropských členů na svou vlastní obranu.

Večer čeká prezidenty a premiéry večeře, při které by měli šířeji a neformálněji hovořit o stávajícím bezpečnostním prostředí a o výzvách, které před NATO a aliančními zeměmi stojí.

Členské země NATO | Foto: ČTK

ČTK, ČRo, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme