Ve Vatikánu jednaly hlavy katolické a anglikánské církve

Papež Benedikt XVI. přijal na audienci hlavu anglikánské církve, arcibiskupa canterburského Rowana Williamse. Velmi pravděpodobně se hovořilo rovněž o otázce anglikánských kněží a věřících, kteří odmítají liberální linii současné anglikánské církve a chtějí se přiblížit katolické církvi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohled na náměstí Sv. Petra a Řím z kostela sv. Petra a Pavla (Vatikán) | Foto: Fotobanka stock.xchng, Matic Zupancic

Hlavním tématem rozhovoru, podle nóty vydané Svatým Stolcem, byla konsolidace vztahů mezi římskokatolíky a anglikány. Jak Benedikt XVI., tak primas anglikánské církve Williams věnovali hlavní pozornost problémům a úkolům, které mají před sebou v této době všechny křesťanské církve. Oba také podtrhli, že je nutné usilovat o hlubší spolupráci a o společné dosvědčování víry.

Canterburský arcibiskup na všech setkání s představiteli katolické církve zdůrazňuje, že obě církve na cestě k ekumenismu, musejí vycházet z toho, co je spojuje, nikoli z rozdílů a podle canteburského arcibiskupa, je více toho, co obě církve spojuje.

Je tu však otázka liberální linie současné anglikánské církve a mnoho anglikánů s ní nesouhlasí. Nejedná se pouze o vykonávání kněžského úřadu ženami anebo homosexuály ale také o povolení sňatku mezi homosexuály. Ti se obrátili na katolickou církev.

Požádat písemně o přestoupení

9.listopadu Vatikán vyhlásil zákon, tzv. Apoštolskou konstituci, která umožňuje anglikánům přestoupit na katolickou víru, včetně už ženatých kněží. Věřící si budou moci zažádat písemně o přestoupení, ale budou muset přistoupit na katolický katechismus.

Liturgie ale zůstane věrná anglikánské tradici. Bývalí anglikáni budou mít vlastní diecéze a správu - tzv. Personální ordinariát - podobně jako katolická organizace Opus Dei. Ženatí kněží budou moci sloužit mši pouze v anglikánských kostelech. Pro ženaté biskupy, přestoupení zřejmě nebude možné.

Dokonce i mladí muži z anglikánského ordinariátu, kteří se budou chtít stát katolickým knězem, musí v budoucnosti zachovávat celibát. Ozvaly se sice hlasy, že apoštolská konstituce uvede do pohybu diskusi kolem celibátu.

Obávají se toho i katoličtí tradicionalisté, ale je to ale málo pravděpodobné. I v řeckokatolické církvi kněží mohou uzavírat manželský svazek, ale římskokatolickou církev to nijak neovlivnilo v přístupu k celibátu.

Vědunka Lunardi, Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme