Ve Vatikánu začíná proces blahořečení papeže Jana Pavla II.

Shromážděním v bazilice svatého Jana Lateránského začne dnes oficiálně proces blahořečení papeže Jana Pavla II., který zemřel začátkem dubna ve věku 84 let. Blahořečení je předstupněm vyhlášení za svatého.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový papež Benedikt XI. se rozhodl proces blahořečení svého předchůdce urychlit. Vyslyšel tak přání mnoha věřících, kteří už na pohřbu Jana Pavla II. voláním "santo subito" požadovali co nejrychlejší prohlášení papeže za svatého.

Podle předpisů katolické církve by mezi úmrtím a procesem blahořečení mělo uplynout pět let. Výjimku učinil právě Jan Pavel II. třeba v případě Matky Terezy, která byla blahořečena rok a půl po své smrti.

Zahájení procesu svatořečení Jana Pavla II. přivítali zejména v jeho rodném Polsku. Do Říma se sjíždějí polští věřící a polská média informují o zahájení procesu beatifikace na prvních místech zpravodajství.

Proces prozkoumávání "života, ctností a pověsti o svatosti sluhy Božího Jana Pavla II." otevře v lateránské bazilice slavnostní přísaha biskupského tribunálu. Teologická komise má za úkol posoudit všechna svědectví o zázracích, jež adept na blahořečení vykonal.

Římské biskupství již shromáždilo o údajných zázracích Jana Pavla II. přes 600 zpráv. Komise musí prozkoumat přes 100.000 stran spisů Jana Pavla II. Pak budou vyslechnuti svědci, aby se vyjádřili k životu tohoto adepta na blahořečení.

Po fázi prověřování na úrovni biskupství bude spis o blahořečení Jana Pavla II. postoupen vatikánské Kongregaci pro otázky svatořečení a nakonec předložen ke schválení papeži. Tento proces obvykle trvá několik let. Poláci ale věří, že katolická církev svatořečí Jana Pavla II. za několik měsíců.

Martin Dorazín, Martin Hromádka, Denisa Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme